Stosowanie tamponów przez nastolatki

Rozpoczęcie miesiączkowania to ekscytująca chwila, która może również budzić wiele wątpliwości. Szczególnie dotyczą one stosowania tamponów. Chcesz poznać odpowiedzi na kilka pytań? W tym artykule z pewnością je znajdziesz.

Co lepsze: tampony czy podpaski?

To zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji. Obydwie metody ochrony podczas okresu mają swoje zalety. Zastanów się co jest dla Ciebie istotne, a najlepiej po prostu spróbuj. Zastanów się, w czym Ty sama czujesz się najlepiej.

Tampony wyróżniają się tym, że są całkowicie niewidoczne z zewnątrz. Dla wielu są wygodniejsze dzięki temu, że nie przeszkadzają w żadnej codziennej aktywności. Zakładanie ich wymaga odrobiny wprawy, ale szybko można to opanować. Ogromną zaletą jest również uczucie świeżości oraz brak odczuwania wilgoci.

Podpaski z kolei są mocowane bezpośrednio do bielizny. Gwarantują całkowitą ochronę przed pojawieniem się plam na bieliźnie. Są dostępne w wielu rozmiarach o różnych chłonnościach i bardzo łatwo się je nakłada. Ponadto łatwo sprawdzić, czy podpaska powinna być już wymieniona.

Jak używać tamponów?

Chociaż może wydawać się to skomplikowane, to aplikacja tamponów jest naprawdę prosta. Nie ma czym się stresować – po paru razach nie będzie to stanowić żadnego problemu. Zacznij od dokładnego umycia rąk oraz zrelaksowania się i rozluźnienia ciała. Następnie usiądź lub ukucnij – zajmij najwygodniejszą pozę. Zdejmij folię ochronną i złap tampon pomiędzy kciuk, a palec wskazujący. Sznureczek powinien swobodnie zwisać. Delikatnie wprowadź tampon i wpychaj go na długość palca. Jeśli czujesz opór – spokojnie. Delikatnie kręć tamponem aż ułoży się w komfortowym miejscu.

Dobrze założony tampon jest niewyczuwalny i sam nie wysunie się z pochwy. Pamiętaj, że może pozostawać w ciele maksymalnie 8 godzin.

Czy dziewica może stosować tampony?

Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta: tak. Co więcej, tampony mogą być stosowane już od pierwszej miesiączki. Warto jednak zachować delikatność i ostrożność. Jeśli obawiasz się naruszenia błony dziewiczej, to zastosuj się do paru wskazówek. Po pierwsze, wybierz tampon o mniejszym rozmiarze. Szczególnie ważne jest to na początku ich stosowania – zanim nabierzesz wprawy oraz świadomości własnego ciała. Po drugie, możesz na początek korzystać ze specjalnego aplikatora. Dzięki niemu tampon szybko i łatwo zostanie umieszczony w odpowiednim miejscu. Po trzecie, zrelaksuj się. Napięte mięśnie spowodują, że trudniej będzie wprowadzić tampon.

Po więcej informacji zapraszamy na www.myob.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *