Na czym polega praca jubilera?

W oczach wielu jest przede wszystkim zaznajomiona z naprawą biżuterii, jej renowacją, polerowaniem, łączeniem połamanych elementów bransoletek lub łańcuszków, wprawianiem kamieni lub skracaniem lub zawężaniem tych produktów.

Na rynku istnieje wiele firm jubilerskich oferujących biżuterię złotą, platynową lub srebrną, w której ktoś umieszcza klejnoty z dużą precyzją, takie jak szmaragdy, rubiny czy np. diamenty.

Osobą odpowiedzialną za wszystkie te atrakcyjne, mniejsze lub większe dzieła sztuki jest jubiler. Jest on osobą, która posiada rozległą wiedzę z zakresu metalurgii, obróbki metali szlachetnych, produkcji artykułów z metali szlachetnych, jak również ich łączenia i przetapiania. Jubilerzy potrafią nie tylko prawidłowo łączyć metale szlachetne, ale również dostosować ich skład do pożądanej próbki. Wiedza jubilera obejmuje znacznie szerszy zakres umiejętności. Oprócz umiejętności manualnych, zmysłu estetycznego i zmysłu stylu, jubilerzy muszą posiadać rozległą wiedzę teoretyczną. Wiedza ta dotyczy podstawowych umiejętności, takich jak znajomość próbek i metali szlachetnych do specjalistycznej terminologii i aspektów prawnych, takich jak wycena lub sprzedaż biżuterii. Innymi słowy musi on świadczyć szeroko pojęte usługi jubilerskie na możliwym poziomie. Jubilerzy mają również wiedzę do tworzenia biżuterii, ich zmysł estetyczny pozwala na taką obróbkę metalu lub do tworzenia ciekawych i niepowtarzalnych wzorów. Nie musi być ekspertem we wszystkim, nie musi on jednak oceniać kamieni szlachetnych czy biżuterii, ale te umiejętności są z pewnością mile widziane w takim zawodzie. Warto podkreślić, że do profesjonalnej oceny, na przykład, diamentów, należy ukończyć specjalistyczny kurs i mieć odpowiedni certyfikat. Kursy i certyfikaty są również bardzo ważne, ponieważ dokumentowanie umiejętności zwiększa prestiż całej firmy i budzi zaufanie klientów.

Doświadczenie jest naprawdę cenione w tym zawodzie. Warto zauważyć, że zarobki zależą od doświadczenia i możliwych kursów, które ukończył jubiler. Z pewnością osoba z tytułem magistra biżuterii, z dodatkowym certyfikatem rzeczoznawcy, będzie zarabiać znacznie więcej niż ktoś o wiele mniej doświadczony, będąc w stopniu praktykanta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *