Lampy wiszące w stylu marynistycznym – jakie wybrać?

Chociaż styl marynistyczny rozwinął się już w latach 50. ubiegłego wieku, to lampy wiszące zaprojektowane w morskim klimacie są stosunkową nowością na rynku oświetleniowym. Nie można jednak ich pominąć w projektowaniu wnętrza marine. Oświetlenie wiszące pozwala rozświetlić pomieszczenie oraz domknąć całą aranżację.

Atmosferę dalekomorskiej przygody w domu pokochają nie tylko miłośnicy żeglowania. Pokój w stylu marine przywołuje najgorętsze, wakacyjne wspomnienia (przez cały rok), działa relaksująco, pobudza kreatywność, a jednocześnie jest bezpretensjonalny i przytulny. Co ciekawe, można go łatwo i niewielkim kosztem uzyskać w niemal każdym wnętrzu. Potrzebne są odpowiednio dopasowane dekoracje i dodatki oraz oświetlenie, w tym lampy wiszące.

Styl marynistyczny, czyli jaki?

Pomieszczenia urządzone w stylu marynistycznym są jasne i przytulne. Dominują w nich błękity, biel i delikatne beże. Jasne barwy odważnie kontrastują z granatowymi, szerokimi pasami oraz czerwonymi i żółtymi elementami. Wśród głównych motywów znajdziemy kotwice, muszle, ryby czy łodzie. Meble i dodatki w stylu marine są bardzo EKO. Wykonuje się je głównie z drewna, lnu, wikliny, bawełny i marynarskich lin. W pokojach marynistycznych pojawiają się też rekwizyty: statki w butelkach, stare kompasy i lupy, mapy sprzed lat, sieci rybackie, muszelki czy okrągłe lustra. Bardzo ważną rolę aranżacyjną pełnią lampy wiszące oraz oświetlenie dodatkowe. Lampy marine powinny posiadać surową, ale oryginalną formę oraz zapewniać nastrojowe, przytulne światło.

Jaką lampę wiszącą wybrać do wnętrz marine?

Obecnie na rynku znaleźć można coraz więcej lamp wiszących w stylu marynistycznym. Bardzo efektownym rozwiązaniem są żyrandole marine, które doskonale sprawdzają się jako oświetlenie główne. Zamiast kryształów, złoceń i pałacowego przepychu, w ich designie dominuje naturalność i surowość. Do marynistycznego wnętrza polecamy m.in.:

  • model ALONZO o oryginalnej, ale prostej formie, wykonany z metalu i prawdziwej, marynarskiej liny;
  • żyrandol TUGUE, w którym punkty świetlne rozmieszczone są na obwodzie oplecionej grubą liną, metolowej obręczy;
  • elegancki żyrandol CHRISTIANSEN, do którego produkcji użyto metalu i jutowego sznura, łącząc szyk XVII-wiecznego pałacu z surowością pokładu starego statku;
  • wyrazisty model DIGIBATOR o 2-poziomowej konstrukcji, który posiada kilkanaście punktów świetlnych, dzięki czemu rozjaśni nawet głęboki mrok;
  • lampę wiszącą GUNTER o intrygującej konstrukcji, wykonaną z liny konopnej, bambusu i metalu, która przypomina przywiezione z egzotycznej wyprawy, bezcenne dzieło sztuki.

Ahoj, morska przygodo!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *