Paznokcie uważane są głównie za ozdobę. Jednak mogą one także dostarczać cennych informacji na temat zdrowia człowieka. Jeśli wszystko jest w porządku, powinny być one lekko różowe, gładkie i elastyczne, nie powinny się rozdwajać. Trzeba podkreślić, że paznokcie są jedną z najmocniejszych tkanek organizmu, zbudowane są głównie z białka zwanego kreatyną. Styl życia także ma wpływ na wygląd paznokci. Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić? Co zrobić by były twardsze i połyskujące?
Jakie są przyczyny łamliwych paznokci?
Główną przyczyną złej kondycji paznokci, ich łamliwości i rozszczepienia, jest niedobór witamin i mikroelementów, a także może w organizmie brakować soli mineralnych i białek budulcowych. O czym jeszcze może świadczyć zły stan paznokci:
- Nadmierna łamliwość – może mówić o rozwijającej się poważnej chorobie
- Podłużne rowki na paznokciach – powodować je może zaburzenie przewodu pokarmowego lub osteoporoza
- Wklęsłe rowki na paznokciach – to zwykle objaw reumatyzmu i cukrzycy.
- Nagły brak elastyczności i twardość paznokci – to objaw problemów z sercem i płucami.
Innymi przyczynami łamliwości paznokci może być niedobór witamin: A, B, C, E, następujących minerałów: magnezu, wapnia, cynku, szkodliwe działanie środków czyszczących, zła pielęgnacja paznokci, zbyt duże ich przesuszenie, dlatego też tak ważne jest, aby sprzątać i myć naczynia w rękawiczkach, również po ściągnięciu żelu lub hybryd paznokcie mogą być łamliwe i miękkie.
Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić? Co warto jeść, aby paznokcie były silniejsze?
Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić? Najlepszym sposobem na wzmocnienie płytki paznokcia jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dlatego też warto zwiększyć w niej ilość następujących produktów bogatych w:
- Białko: białka jaj, mleko, ser, ryż
- Wapń: mleko, sery, żółtko jaja
- Cynk: buraki, kapusta, kiełki pszenicy
- Krzem: świeże warzywa i owoce, rośliny lecznicze
- Żelazo: natka pietruszki
- Magnez: kakao, czekolada, migdały
W sytuacji, gdy dbanie o paznokcie nie przynosi efektów i są one dalej łamliwe, może to świadczyć o ciągłym braku żelaza, jeśli nie jest się w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości do organizmu z pożywienia, trzeba sięgnąć po tabletki, co więcej warto wspomagać je o witaminę A i B. Dobrze na paznokcie wpływa też sok z marchwi i niektóre preparaty ziołowe, takie jak skrzyp i pokrzywa. Częstą przypadłością są pojawiające się na paznokciach białe plami, które można zniwelować dostarczeniem do organizmu preparatu cynkowego z witaminą B6. Witaminy z grupy B (głownie biotyna) również potrzebne są do odpowiedniego funkcjonowania i wyglądu paznokci.
Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić?
Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić? Innymi sposobami na radzenie sobie z łamliwymi paznokciami są dostępne w aptekach różne odżywki do paznokci, wzmacniają i zabezpieczają one płytkę paznokcia. Jest wiele rodzajów takich preparatów. Niektóre z nich są wzbogacone o dodatkowe „funkcje”, mogą one niwelować żółty kolor, który pojawia się podczas palenia papierosów, oduczać obgryzania paznokci, zapobiegają łamaniu i rozwarstwianiu się paznokci, a niektóre nadają też kolor i wyglądają jak zwykły lakier do paznokci. Trzeba jednak pamiętać, że kuracja odżywkami wymaga cierpliwości i systematyczności. Bez tego nie przyniosą one oczekiwanych efektów.
Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić – inne sposoby:
- Unikać zbyt dużego kontaktu z wodą, która je wysusza i osłabia
- Ręce powinno się myć środkami, które nie zawierają w sobie mydła
- Używanie rękawic podczas sprzątania, także ochroni je przed rozdwajaniem i łamaniem
- Do manicure nie powinno się używać metalowych przedmiotów, w łatwy sposób można nimi uszkodzić płytkę
- Ciągłe otwieranie paznokciami różnych pojemników, także je osłabia i sprawia, że stają się one łamliwe
Wiele osób, szczególnie kobiet narzeka na słabe i łamliwe paznokcie, jednak na ich słabą kondycję składa się kilka czynników. Jest nimi na przykład zła dieta, styl życia, prawidłowa pielęgnacja, a także sposób wykonywania manicure.
Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić? Jest wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Można zmienić dietę, zwiększyć pielęgnację, używać odżywek. Jednak tylko systematyczność i cierpliwość w trakcie kuracji może przynieść zadowalające efekty.