Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić

Paznokcie uważane są głównie za ozdobę. Jednak mogą one także dostarczać cennych informacji na temat zdrowia człowieka. Jeśli wszystko jest w porządku, powinny być one lekko różowe, gładkie i elastyczne, nie powinny się rozdwajać. Trzeba podkreślić, że paznokcie są jedną z najmocniejszych tkanek organizmu, zbudowane są głównie z białka zwanego kreatyną. Styl życia także ma wpływ na wygląd paznokci. Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić? Co zrobić by były twardsze i połyskujące?

Jakie są przyczyny łamliwych paznokci?

Główną przyczyną złej kondycji paznokci, ich łamliwości i rozszczepienia, jest niedobór witamin i mikroelementów, a także może w organizmie brakować soli mineralnych i białek budulcowych. O czym jeszcze może świadczyć zły stan paznokci:

 • Nadmierna łamliwość – może mówić o rozwijającej się poważnej chorobie
 • Podłużne rowki na paznokciach – powodować je może zaburzenie przewodu pokarmowego lub osteoporoza
 • Wklęsłe rowki na paznokciach – to zwykle objaw reumatyzmu i cukrzycy. 
 • Nagły brak elastyczności i twardość paznokci – to objaw problemów z sercem i płucami.

Innymi przyczynami łamliwości paznokci może być niedobór witamin: A, B, C, E, następujących minerałów: magnezu, wapnia, cynku, szkodliwe działanie środków czyszczących, zła pielęgnacja paznokci, zbyt duże ich przesuszenie, dlatego też tak ważne jest, aby sprzątać i myć naczynia w rękawiczkach, również po ściągnięciu żelu lub hybryd paznokcie mogą być łamliwe i miękkie.

Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić? Co warto jeść, aby paznokcie były silniejsze?

Dieta a paznokcie

Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić? Najlepszym sposobem na wzmocnienie płytki paznokcia jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dlatego też warto zwiększyć w niej ilość następujących produktów bogatych w:

 • Białko: białka jaj, mleko, ser, ryż
 • Wapń: mleko, sery, żółtko jaja
 • Cynk: buraki, kapusta, kiełki pszenicy 
 • Krzem: świeże warzywa i owoce, rośliny lecznicze 
 • Żelazo: natka pietruszki 
 • Magnez: kakao, czekolada, migdały

W sytuacji, gdy dbanie o paznokcie nie przynosi efektów i są one dalej łamliwe, może to świadczyć o ciągłym braku żelaza, jeśli nie jest się w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości do organizmu z pożywienia, trzeba sięgnąć po tabletki, co więcej warto wspomagać je o witaminę A i B. Dobrze na paznokcie wpływa też sok z marchwi i niektóre preparaty ziołowe, takie jak skrzyp i pokrzywa. Częstą przypadłością są pojawiające się na paznokciach białe plami, które można zniwelować dostarczeniem do organizmu preparatu cynkowego z witaminą B6. Witaminy z grupy B (głownie biotyna) również potrzebne są do odpowiedniego funkcjonowania i wyglądu paznokci.

Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić?

Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić? Innymi sposobami na radzenie sobie z łamliwymi paznokciami są dostępne w aptekach różne odżywki do paznokci, wzmacniają i zabezpieczają one płytkę paznokcia. Jest wiele rodzajów takich preparatów. Niektóre z nich są wzbogacone o dodatkowe „funkcje”, mogą one niwelować żółty kolor, który pojawia się podczas palenia papierosów, oduczać obgryzania paznokci, zapobiegają łamaniu i rozwarstwianiu się paznokci, a niektóre nadają też kolor i wyglądają jak zwykły lakier do paznokci. Trzeba jednak pamiętać, że kuracja odżywkami wymaga cierpliwości i systematyczności. Bez tego nie przyniosą one oczekiwanych efektów.

Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić – inne sposoby:

Co robić kiedy zmagamy się z łamliwością paznokci

 • Unikać zbyt dużego kontaktu z wodą, która je wysusza i osłabia 
 • Ręce powinno się myć środkami, które nie zawierają w sobie mydła
 • Używanie rękawic podczas sprzątania, także ochroni je przed rozdwajaniem i łamaniem
 • Do manicure nie powinno się używać metalowych przedmiotów, w łatwy sposób można nimi uszkodzić płytkę
 • Ciągłe otwieranie paznokciami różnych pojemników, także je osłabia i sprawia, że stają się one łamliwe

Wiele osób, szczególnie kobiet narzeka na słabe i łamliwe paznokcie, jednak na ich słabą kondycję składa się kilka czynników. Jest nimi na przykład zła dieta, styl życia, prawidłowa pielęgnacja, a także sposób wykonywania manicure.

Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi radzić? Jest wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Można zmienić dietę, zwiększyć pielęgnację, używać odżywek. Jednak tylko systematyczność i cierpliwość w trakcie kuracji może przynieść zadowalające efekty.