Jakie badania profilaktyczne powinieneś zrobić tego roku

Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i badania profilaktyczne są bardzo potrzebne do odpowiedniego funkcjonowaniu organizmu. Dzięki takim badaniom można rozpoznać wiele chorób we wczesnym stadium, które da możliwość wyleczenia. Pozwalają poznać wszystkie zaburzenia jakie pojawiają się w organizmie, niedobory witamin, zakażenia, infekcje i inne stany chorobowe. Badania profilaktyczne różnią się w zależności od wieku, płci stylu życia, a także w zależności od ryzyka związanego z dziedzicznością niektórych chorób. Jakie badanie powinieneś zrobić tego roku? Jak powinny one ewoluować w zależności od wieku?

Jakie badania profilaktyczne powinieneś zrobić tego roku?

Po co robić badania profilaktyczne

Jakie badanie powinieneś zrobić tego roku? Badania profilaktyczne są konieczne w celu kontrolowania stanu swojego zdrowia, powinny być przeprowadzane regularnie, aby mieć stałą kontrolę nad tym co dzieje się w naszym organizmie. Podstawowymi badaniami jakie powinny być wykonywane całe życie jest morfologia krwi z OB, ogólne badanie moczu, badanie poziomu cukru we krwi, elektrolitów. Między 20 a 30 rokiem życia zaleca się wykonywanie ich co 2 lub 3 lata, później jednak warto już każdego roku sprawdzać swoje wyniki. Jakie badanie powinieneś zrobić tego roku?

  • Morfologia krwi – to badanie informuje o stanie i zawartości poszczególnych elementów krwi, mianowicie erytrocytów, poziomu hemoglobiny, leukocytów, limfocytów i tak dalej. Ich nieodpowiednie wartości, zawyżone lub zaniżone, mogą sugerować pewne stany przedchorobowe lub chorobowe. Mogą to być na przykład odwodnienia, choroby zakaźne, stany zapalne, infekcje. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wielu z nich na wczesnym etapie, co pozwala na szybsze wyleczenie. 
  • OB – to badanie tempa opadania czerwonych krwinek. Podwyższona jego wartość może świadczyć o stanach zapalnych, chorobach krwi, nowotworach, chorobach autoimmunologicznych, niedoczynności lub nadczynności tarczycy i tak dalej. Jego zaniżona wartość może informować o niewydolności krążenia, chorobach alergicznych, żółtaczce. Dzięki temu wynikowi pacjent i lekarz mogą uzyskać wiele bardzo ważnych informacji. 
  • Badanie poziomu cukru – współczesna dieta opiera się na bardzo dużej ilości węglowodanów, dlatego też tak ważne jest wykonywanie badania poziomu cukru. Podwyższony jego poziom może wywoływać nie tylko cukrzyce, ale też miażdżycę, chorobę wieńcową, a nawet nowotwory. 
  • Badanie moczu – to badanie również dostarcza wielu informacji o stanie zdrowia. O układzie moczowym, ale też o innych narządach. Może informować o poziomie nawodnienia organizmu, stanach zapalnych, infekcjach, niewydolności nerek, błędach dietetycznych, nowotworach pęcherza. To badanie wydaje się niepozorne, jednak mówi o wielu ważnych kwestiach. 
  • Pomiar podstawowych witamin, pierwiastków i elektrolitów – to badanie również jest bardzo ważne. Takie objawy jak ciągłe zmęczenie, brak energii, problem z koncentracją mogą właśnie świadczyć o niedoborach. Obecnie dieta jest mocno przetworzona i nie dostarcza ona wszystkich potrzebnych wartości odżywczych. Długie niedobory podstawowych witamin, pierwiastków i elektrolitów mogą skutkować poważnymi chorobami.

Dlaczego badania profilaktyczne są takie ważne?

Dlaczego badania profilaktyczne są takie ważne

Świadomość tego jakie badanie powinieneś zrobić tego roku jest bardzo ważna, ponieważ regularne wykonywanie badań nie tylko sprawdza stan zdrowia, ale także dostarcza informacji, które pozwolą na wykrycie różnych stanów chorobowych na wczesnych ich etapach tak, aby móc im jak najszybciej przeciwdziałać i szybko je wyleczyć. Badania te można wykonywać na Narodowy Fundusz Zdrowia, ale też prywatnie. Każdy człowiek powinien kontrolować stan swojego zdrowia i zapoznać się z kalendarzem badan profilaktycznych. Niektóre wykonywane powinny być co 3 lub 4 lata inne natomiast każdego roku. Są one wykonywane bezboleśnie i bardzo szybko, a mogą zapobiegać wielu chorobom.

Jakie badanie powinieneś zrobić tego roku? Badania profilaktyczne są niezbędnym obowiązkiem każdego człowieka, który troszczy się o swoje zdrowie i chce żyć jak najdłużej. Jednak niestety wciąż są bardzo mocno bagatelizowane i zaniedbywane. Niezależnie od tego jaki tryb życia prowadzisz bardzo ważne jest, aby Twój stan zdrowia był regularnie kontrolowany. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie wielu chorobom, co w późniejszym czasie pozwoli na szybsze ich wyleczenie i łagodniejszy przebieg. Dlatego też nie można bagatelizować tak ważnych kwestii, które mogą ochronić nasze zdrowie i życie.