Jak wybrać prezent dla malucha?

Dzień Dziecka, urodziny – nieważne, jaką wybierzesz okazję, dla malucha liczy się przecież, jaki prezent otrzymał. A w dzisiejszych czasach, gdy dziecko może mieć wszystko, a w sklepach roi się od idealnych pomysłów, wybór jest ogromnie trudny. Co zatem kupić dziecku, by sprawić mu frajdę i nie zawieść oczekiwań (a może nawet czegoś go nauczyć)?

Najpierw mały wywiad

Bez wywiadu żaden prezent się nie sprawdzi – chyba, że mamy doskonałe wyczucie bądź zwykłego farta. Nie warto jednak ryzykować. Lepiej porozmawiać z rodzicami i dowiedzieć się, jakie zabawki znajdują się już w domu, jakim motywem przewodnim obecnie interesuje się maluch (czy są to zabawkowe ciuchcie czy może raczej dinozaury), a także czy ma jakiś ulubiony typ zajęć. Na podstawie krótkiego rozpoznania będziemy wiedzieć, co warto kupić bądź co można podsunąć dziecku, by wzbudzić jego zainteresowanie.

Spróbujmy edukować

Od nauki są oczywiście rodzice, a z czasem także nauczyciele, jednak zabawki także świetnie sprawdzają się w tej roli. Wiele badań potwierdziło, że odpowiednio dobrane akcesoria są w stanie pobudzić rozwój dziecka, wspomóc nie tylko kreatywne, ale także logiczne myślenie. Dlatego wybierając zabawki dla dziecka, niezależnie od wieku, kierujmy się tym, co może skłonić je do myślenia. Idealnym przykładem są puzzle, które nie tylko wpływają na zmysł obserwacji (zwłaszcza w przypadku puzzli z dużą ilością elementów), ale także wprowadzają pewnego rodzaju uporządkowanie do zabawy. Dodatkowo wskazują na sprawczość działań dziecka – to istotne zwłaszcza u maluchów, które dopiero uczą się znaczenia przyczyny i skutku. Puzzle podłogowe, piankowe, o niewielkiej ilości elementów, będą idealne nawet dla rocznych dzieci.

Bezpieczeństwo

Pamiętajmy o tym, by wybierane przez nas zabawki były nie tylko ciekawe, ale także bezpieczne dla dziecka. Jeśli podczas wywiadu dowiemy się, że rodzice kupują pociechom tylko naturalne akcesoria, na przykład drewniane, nie starajmy się tego zmieniać. Poza tym wybierając produkty z plastiku bądź innych materiałów upewnijmy się, że posiadają wszystkie potrzebne atesty. Nie wspominając już oczywiście o dobraniu zabawek pod grupę wiekową – by żaden mały element przypadkiem nie dostał się w niepożądane miejsce.

I jak – macie już pomysł na prezent dla malucha?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *