Jak skutecznie usunąć przebarwienia na zębach?

Przebarwienia na zębach są mało estetyczne, a niestety spora część osób ma z nimi problem marząc o śnieżnobiałych zębach i pięknym uśmiechu. Przyczyny powstawania przebarwień są różne, ale są skuteczne sposoby na to, by się ich pozbyć.

Przebarwienia na zębach – przyczyny ich powstawania

Metoda wybielania zębów powinna być uzależniona od rodzaju przebarwień powstających na zębach. Zmiany koloru zęba w zależności od przyczyn ich powstawania dzielimy na:

– przebarwienia zewnątrzpochodne – Powstają one na powierzchni zęba. Ich przyczyną jest zwykle niewystarczająca higiena jamy ustnej, dieta (spożywania produktów barwiących, np. wino, jagody, kawa, herbata), czy palenia papierosów. Są jednak najłatwiejsze do usunięcia.

– przebarwienia wewnątrzpochodne – Powstają one we wewnętrznych strukturach zęba (zębinie) m.in w wyniku przedawkowania fluoru, przyjmowania niektórych leków czy urazów zęba. Ponadto mogą powstawać w wyniku różnych chorób ogólnoustrojowych bądź leczenia ortodontycznego. Przebarwienia wewnątrzpochodne mogą również wynikać z predyspozycji genetycznych. Są one trudne do usunięcia, ale przy zastosowaniu odpowiednich metod jest to jak najbardziej możliwe.

Skuteczne sposoby na usuwanie przebarwień na zębach

Wybielanie zębów może odbywać się w gabinecie stomatologicznym lub w domowych warunkach. Wszystko zależy od typu przebarwień oraz ich intensywności.

Domowe sposoby na białe zęby

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej – regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej to podstawa. Polecane są w tym przypadku pasty i płukanki wybielające. W aptekach czy drogeriach można dostać również paski (z nadtlenkiem wodoru lub mocznika o 5,3% stężeniu) i żele wybielające, które stosuje się zwykle przez kilka dni dla osiągnięcia oczekiwanego efektu. Należy jednak pamiętać by środki te stosować zgodnie z zaleceniami producenta, zmieszczonymi na ulotce preparatu.

Wybielanie zębów za pomocą aktywnego węgla, sody oczyszczonej, octu czy soku z cytryny, choć daje jakieś efekty, to nie są to metody polecane przez stomatologów z uwagi na poważne ryzyko wystąpienia uszkodzenia szkliwa.

Wybielanie zębów u stomatologa

W gabinecie stomatologicznym można skutecznie usunąć albo znacznie zmniejszyć widoczność niemal każdego rodzaju przebarwień (powierzchniowych i wewnętrznych). Wybielanie zębów u stomatologa może przybierać formę różnych działań/zabiegów takich jak:

– skaling oraz piaskowanie – stosowane przede wszystkim do usuwania kamienia nazębnego, ale także niewielkich przebarwień;

– wybielanie za pomocą nakładek nocnych – usuwanie przebarwień następuje przy użyciu specjalnej ochrony na uzębienie oraz zastosowanie preparatu żelowego, zakładanego zwykle na noc; metoda daje szybkie efekty;

– wybielanie za pomocą specjalistycznego żelu – preparat reagujący z płytką zęba na światło lub związki chemiczne, jest aplikowany bezpośrednio na zęby i usuwany po 10-15 minutach; daje szybkie efekty;

– mikroabrazja szkliwa – wybielanie zębów tą metodą odbywa się etapowo, poprzez użycie w pierwszej kolejności wiertła z pumeksem, a następnie kwasu solnego lub fluorowego (erozja chemiczna). Zabieg pozwala usunąć przebarwienia powstałe w strukturze zęba; efekt długo się utrzymuje;

– licówki i korony porcelanowe – przebarwienia na zębach przykrywane są materiałami kompozytowymi z tą różnicą, że licówki zakrywają zęba jedynie od jego zewnętrznej strony, zaś korony w całości. Licówki i korony pełnią więc rolę estetyczno-ochronną.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *