Jak dobierać najlepsze akcesoria jeździeckie oraz strój do jazdy konnej?

Jazda konna daje pozytywne emocje, jest znakomitym źródłem rozrywki. Wystarczy kilka godzin jazdy konnej, aby wkręcić się w temat i chcieć jeszcze więcej. Dlatego w sytuacji, kiedy ma się pewność, że jeździectwo staje się powoli pasją, warto zainwestować w odpowiednie akcesoria jeździeckie oraz strój. Jak dobrać akcesoria jeździeckie, aby każda jazda konna była komfortowa i przyjemna? Jak wybierać strój do jazdy konnej, który zagwarantuje bezpieczną jazdę?

Akcesoria niezbędne do jazdy konnej

Decydując się na regularną jazdę konną, należy zgromadzić określone akcesoria. Dzięki nim jazda będzie bardziej komfortowa, zarówno dla człowieka, jak i konia. To również zwiększenie bezpieczeństwa podczas każdorazowej wizyty w stadninie. Co koniecznie należy posiadać?

 • Siodło –Jedno z najważniejszych akcesoriów do jazdy konnej. Na początku swojej przygody z jeździectwem, wystarczy postawić na siodło wszechstronne, ogólnoużytkowe. Dopiero po pewnym czasie, nakierowaniu się na określony styl jazdy, można będzie kupić siodło np. wyścigowe czy ujeżdżeniowe. Należy również pamiętać o tym, że do hipoterapii wykorzystuje się, specjalny rodzaj siodła, tzw. gapę. Osobną kategorią są siodła do jazdy konnej dla pań. Mowa o siodłach do jazdy po płaskim terenie oraz skokowych.
 • Czaprak – Jest to specjalna podkładka pod siodło. Jej posiadanie jest konieczne, gdyż dzięki niej zwiększa się komfort jazdy konnej, a przede wszystkim chronimy konia przed otarciami. Istotne jest, aby czaprak został wykonany z chłonnego materiału, gdyż powinien szybko się suszyć.
 • Popręg – Pasek, który jest wymagany do prawidłowego zapięcia siodła pod końskim brzuchem.
 • Ogłowie – Uzda, składająca się z wodzy i wędzidła. Ogłowie nakłada się na głowę konia.
 • Strzemiona – Specjalne pałąki, które są wymagane, aby jeździec mógł w trakcie jazdy konnej zajmować prawidłową pozycję. Równocześnie odpowiadają za utrzymywanie stop podczas jazdy. Dlatego wybierając strzemiona, koniecznie należy dopasować je do rozmiaru stopy jeźdźca.

Jak się ubrać do jazdy konnej?

Nie tylko nabycie akcesoriów do jazdy konnej jest wymagane, aby jeździć komfortowo i bezpiecznie. Należy również pamiętać o doborze odpowiedniego ubioru.

 • Bryczesy – Specjalne spodnie do jazdy konnej. Posiadają one leje, czyli specjalistyczne wzmocnienia. Leje mogą być na kolanach lub na całej długości spodni. Dobre bryczesy muszą być przede wszystkim niezwykle elastyczne i wygodne. Ich zadaniem jest również pomoc jeźdźcowi w utrzymywaniu prawidłowej pozycji w siodle.
 • Kask – Niezwykle ważny element ubioru jeźdźca. Kask jest obowiązkowy, gdyż znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Chroni głowę, szyję oraz potylicę, w razie przypadkowego upadku z konia. Daje również ochronę przed słońcem, poprzez daszek. Dobrej klasy kask do jazdy konnej powinien gwarantować również odpowiednią wentylację.
  Jak wybrać idealny kask do jazdy konnej? Kaski powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, które jednoznacznie mówią, iż spełniają one normy bezpieczeństwa i przeszły niezbędne atesty. Wybierając kask jeździecki, należy mieć pewność, że znakomicie układa się na głowie i nie powoduje dyskomfortu.
 • Toczek – Alternatywa dla kasku. Również chroni głowę jeźdźca przed urazami, które mogą wyniknąć w trakcie jazdy konnej.
 • Buty – Jakie buty wybrać do jazdy konnej? Na pewno wybór jest ogromny i ktoś, kto nie ma pojęcia o temacie, będzie miał problem. Warto wiedzieć, że buty dobiera się do wieku, a także dostosowuje do sytuacji. Dla dziecka, które rozpoczyna regularne wizyty w klubie jeździeckim, warto kupić sztylpy lub sztyblety. Osoby dorosłe śmiało mogą poszukiwać butów do jazdy konnej ze skóry. Młodszym jeźdźcom odradza się obuwie ze skóry, gdyż noga dziecka szybko rośnie, zatem będą wymagane ciągłe wymiany obuwia, co generuje koszty.
 • Rękawiczki – Warto zaopatrzyć się w rękawiczki do jazdy konnej. Dzięki nim można ochronić dłonie, które w tracie jazdy konnej są narażone na otarcia.
 • Kamizelka ochronna – To specjalna kamizelka, dedykowana wszystkim tym, którzy regularnie uprawiają jazdę konną. Kamizelka ma za zadanie chronić kręgosłup na wypadek upadku z konia. Dodatkową zaletą kamizelki ochronnej jest zabezpieczenie ludzkich żeber.
 • Kurtka jeździecka – Przydatny element odzieży jeździeckiej, dla wszystkich tych, którzy planują jeździć w trakcie zimniejszych miesięcy. Dobra kurtka jeździecka jest przede wszystkim wodoodporna oraz przewiewna. Dodatkowo warto, aby posiadała kilka zamykanych kieszeni, w których można schować akcesoria, niezbędne w trakcie jazdy na koniu.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem: https://www.gnl.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *