Gdzie i jak kupować rośliny do ogrodu?

Ogród bez roślinności? To nie przejdzie, dlatego każdy posiadacz ogrodu, powinien zasadzić odpowiednie kwiaty, krzewy czy też drzewka. Rośliny te w sposób naturalny upiększają każdą przestrzeń. Zanim jednak nadejdzie dzień sadzenia, należy pomyśleć o zakupach roślinności ogrodowej. Gdzie najlepiej je kupować? Na co bacznie należy zwracać uwagę?

Szkółki roślin, centra ogrodnicze, to najlepsze miejsca na zakupy roślin

Najlepiej po nowe kwiaty, krzewy czy byliny udać się do szkółki roślin lub centrum ogrodniczego. Dlaczego właśnie tam? 

Wybierając szkółki roślin, centrum ogrodnicze ma się pewność kupna roślin najlepszej jakości. Tego nie można w żaden sposób podważyć. Owszem pada tutaj argument wyższych cen niż za rośliny np. z marketów. Jednak chcąc mieć piękny ogród, nie powinno się oszczędzać. Płacimy więcej, ale mamy pewność co do nowych nabytków, które mają przepięknie prezentować się w ogrodzie. Wiadomo dokładnie, jak zostały wyprodukowane, skąd pochodzą. Trudno w takich miejscach spotkać rośliny mające kłopoty zdrowotne, czy będące w kiepskiej kondycji. Za jakość trzeba zapłacić, ale to inwestycja, która niebawem nam się zwróci.

Innym argumentem przemawiającym za zakupami w szkółkach roślin, centrach ogrodniczych, jest personel, który tam pracuje. W każdej sytuacji można oczekiwać profesjonalnego doradztwa, wskazania najlepszych opcji pod indywidualne potrzeby kupującego. Wyspecjalizowany personel to również gwarancja, że dba się w odpowiedni sposób o roślinność, zanim zostanie sprzedana.

Jeżeli pojawia się potrzeba zakupu konkretnego rodzaju kwiatów, bylin czy krzewów, dobrze jest znaleźć wyspecjalizowane szkółki roślin. Specjalizacja w uprawie danej odmiany roślin to pewność, że uzyska się dostęp do najlepszych opcji zakupowych na rynku.

Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin?

Niezależnie jakie rośliny nas interesują, przed zakupem należy je dokładnie przejrzeć. Muszą być one w dobrej kondycji, żywotne. Jakiekolwiek plamy, oznaki więdnięcia, szkodniki, na wstępie dyskwalifikują roślinę. Co więcej, jeżeli w danym miejscu widzimy wiele roślin w nie najlepszym stanie, to otrzymujemy sygnał, że lepiej zrobić zakupy gdzie indziej.

Podczas wizyty w centrum ogrodniczym, szkółce roślin, koniecznie należy zwrócić uwagę na warunki, w jakich przechowuje się rośliny. Czy gatunki, które wymagają półcienia, ciemnych miejsc, rzeczywiście w takich stoją? I odwrotnie, czy rośliny lubiące słońce, zostały wystawione na działanie promieni słonecznych? Rośliny nie mogą być również eksponowane zbyt blisko siebie, być „upchnięte”. Każda z roślin musi posiadać trochę wolnej przestrzeni dookoła siebie.

Sprawdzając najróżniejsze rośliny, warto czytać etykietki informacyjne. Tutaj ważna kwestia, mianowicie w profesjonalnych punktach sprzedaży raczej nie będzie problemów z takimi etykietkami przy roślinach. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje, dotyczące pochodzenia rośliny oraz w jakich warunkach najlepiej się będzie rozwijała.

Kupować rośliny w doniczkach czy z odkrytym korzeniem? Wszystko zależy od tego, po co sięgamy, co chcemy mieć w ogrodzie. Krzewy iglaste i drzewa powinny być z odkrytymi korzeniami. Zachodzi pewność, że takie rośliny będą lepiej się rozwijały. Dodatkowo widzimy, jak prezentuje się system korzeniowy, czy nie ma żadnych uszkodzeń, deformacji. Pozostałe rośliny mogą pochodzić z uprawy doniczkowej, kluczem do ich prawidłowego rozwoju będzie po prostu umiejętna pielęgnacja.

Wybierając się na zakupy roślin do ogrodu, koniecznie trzeba mieć pewność, że posiadany środek transportu, zapewni im komfortowy przewóz. Źle zorganizowany transport roślin, „upychanie” na siłę zakupów, doprowadzi do zniszczeń. Tym sposobem straci się pieniądze, a sadzenie uszkodzonych roślin w ogrodzie nie będzie miało sensu.

Czy warto kupować rośliny w supermarkecie?

Jeżeli właściciel ogrodu nie stawia na jakość, to oczywiście jak najbardziej może udać się na zakupy roślin do supermarketu. Owszem, w takich sklepach można znaleźć rośliny w promocyjnych, niskich cenach, ale coś za coś. Przede wszystkim może się zdarzyć, że roślina będzie słaba, co sprawi, że szybko zmarnieje. Trudno również w marketach o specjalistów od roślin.  Tym sposobem jest prawie pewne, że nie do końca wiedzą jak prawidłowo dbać o rośliny, które znajdują się w sprzedaży.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: http://rododendrony.com.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *