Dlaczego tak ważne jest picie wody? Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że woda w naszym organizmie jest bardzo ważna i bardzo potrzebna. Nie każdy jednak wie, że picie wody jest dla naszego organizmu naprawdę bardzo ważne, szczególnie w lecie, gdy pojawiają się wysokie temperatury. Odwodnienie może powodować bardzo złe skutki i już nawet utrata wody w 1 lub 2 procentach będzie powodowała zarówno senność jak i problem z utrzymaniem równowagi. Bardzo ważne jest więc, aby regularnie pić wodę i uzupełniać ją w naszym organizmie. Dlaczego picie wody jest aż tak ważne dla człowieka?

dlaczego ważne jest picie wody

Co powoduje, że organizm człowieka odwadnia się?

Każdy człowiek będzie potrzebował innej ilości wody i co innego będzie wpływało na jego odwodnienie. Oczywiście będzie do tego należał styl życia, rodzaj pracy jaką wykonuje dana osoba oraz dietę jaką ona stosuje. Natomiast czynnikami zewnętrznymi, które także będą wpływały na odwodnienie to oczywiście upał, ale również mróz oraz większy wysiłek fizyczny.

Dieta to także element, który wpływa na zapotrzebowanie wody w organizmie. W momencie, kiedy osoba spożywa dużą ilość przetworzonych produktów jej organizm będzie potrzebował także większej ilości płynów. Niekiedy można spotkać się z opinią, że kawa oraz herbata są napojami, które odwadniają organizm. Nie do końca jest to prawda, natomiast opinia ta wynika z faktu, że napoje te są moczopędne i powodują szybszą utratę wody z organizmu.

W jakiej ilości picie wody jest zdrowe?

Skoro już wiadomo, że picie wody jest bardzo ważne dla organizmu w takim razie jaka jej ilość będzie optymalna dla człowieka. W Internecie znaleźć można specjalne kalkulatory, które pozwolą obliczyć dokładne zapotrzebowanie płynu natomiast można też wykorzystać średnią jaka jest wyznaczona przez dietetyków i jest to około 30 do 35 ml na każdy kilogram ciała. Bardzo ważne, aby pamiętać o regularnym nawadnianiu swojego organizmu, ponieważ nie magazynuje on wody, a więc zbyt duża ilość wypita za jednym razem może obciążać metabolizm.

Oczywiście ilość wody, która została podana wyżej może zwiększać się w wyniku czynników zewnętrznych. W trakcie upałów człowiek traci zdecydowanie większą ilość wody wraz z nią również cenne elektrolity. Dlatego szczególnie w momencie, kiedy panują wysokie temperatury konieczne jest dostarczanie swojemu organizmowi większej dawki wody i niedopuszczanie do uczucia pragnienia.

Dlaczego tak ważne jest picie wody?

Woda jest odpowiedzialna za ilość krwi w organizmie człowieka i tym samym za transport, a także wchłanianie składników odżywczych, oczywiście należy wspomnieć o tym, że woda wpływa także na regulację temperatury ciała, a także dzięki niej człowiek jest w stanie wydalać produkty uboczne przemiany materii. W momencie, kiedy do organizmu nie zostanie wprowadzona odpowiednia ilość płynu zwalnia się metabolizm oraz energia spada. Ilość wody w organizmie człowieka jest naprawdę bardzo ważna i pozwala ona utrzymywać równowagę i koncentrację.

picie wody

Jakie badania profilaktyczne powinieneś zrobić tego roku?

Badania profilaktyczne należy wykonywać przynajmniej raz w roku jest to bowiem najlepszy sposób na profilaktykę wielu chorób. Badania profilaktyczne mogą wręcz uratować komuś życie. Które z nich najlepiej będzie wykonywać co najmniej raz w roku? Pierwszym z takich badań będzie badanie EKG. Kolejne to badanie tarczycy, badanie takie pozwala rozpoznać różnego rodzaju dolegliwości. Dzięki temu możliwe będzie szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Hormon, który obecnie jest w tym narządzie wpływa między innymi na metabolizm, a także procesy wzrastania.

Próby wątrobowe, poprzez pobranie krwi można również zbadać enzymy ALAT i AspAT, ich podwyższony poziom może świadczyć o różnych schorzeniach, takich jak marskość wątroby czy jej zapalenia. USG piersi powinny wykonywać kobiety przynajmniej raz w roku, dzięki czemu możliwe jest wykrycie różnych guzków, które mogą się pojawić piersiach, a następnie szybkie im zapobieganie. Oczywiście morfologia krwi jest bardzo ważnym badaniem, ponieważ krew może pokazać co dzieje się w organizmie. Morfologię należy wykonywać przynajmniej raz w roku.