Związek bez zobowiązań

Związek bez zobowiązań budzi wiele kontrowersji. Wielu zastanawia się, co skłania ludzi do takich związków Inni zaś nie widzą w tym niczego złego. W głównej mierze zależy to od interpretacji słowa „związek”.

Są ludzie, dla których związek to przede wszystkim uczucie, na którym opierają się inne wartości. Stały związek z kochaną osobą jest nadrzędny wobec pozostałych kwestii np. pracy, zabawy. Chce się ją uszczęśliwiać i mieć na wyłączność. Zwolennicy odmiennego podejścia ponad uczucie cenią sobie np. wolność, karierę, a także brak wymagania wierności, zaangażowania oraz możliwości zerwania go w każdej chwili.

Otwarty związek jest relacją dwójki ludzi, który od początku zakłada jasne zasady: chodzi o seks, miłe spędzenie czasu i dobrą zabawę. Nieistotne są uczucia, bliskość i zażyłość. Dwoje ludzi spotyka się, kiedy ma na to czas i ochotę, nie musząc zaspokajać swoich seksualnych potrzeb z przypadkową osobą. Każda ze stron wie, czego od oczekuje od drugiej osoby. Zobowiązaniem jest brak zobowiązania do wszystkiego.

zwiazek bez zobowiazan

sxc.hu

Zwolennikami tego typu relacji są głównie mężczyźni. Kobiety często przystają na warunki, łudząc się, że z czasem związek przerodzi się w głębsze uczucie. Niestety jeżeli partner poczuje, że uzyskuje wiele, jednocześnie nic od siebie nie dając, nie ma motywacji do zmiany zasad. Mężczyźni są nastawieni na kolejne zdobycze, kobiety – na tworzenie więzi. Oczywiście bywa też odwrotnie. Niektóre kobiety świetnie czują się w świecie okrojonym z emocji i mężczyzn. Często zwolenniczkami tego typu związków są kobiety, które mają dziecko. Są spełnione w roli matki i nie chcą wpuścić kogoś do swojego poukładanego życia.

Zdarza się, że motywem wejścia w otwarty związek jest brak zaufania oraz lęk przed miłością i zobowiązania. Staje się to najczęściej wynikiem zranienia w przeszłości i obawą wejścia w stały związek. W tym przypadku odczuwa się poczucie kontroli i pewność, że nie będzie się zranionym. Z czasem może zacząć jednak brakować uczucia, na którym opierał się poprzedni związek. Wraz z tym pojawia się żal, poczucie niespełnienia  oraz idealizowanie byłego partnera.

Kolejną przyczyną jest niedojrzałość emocjonalna i równouprawnienie. Mężczyzna boi się wtedy stałej zażyłości z kobietą, która ma lepsze wykształcenie i pracę.

Obrońcy związków bez zobowiązań wymieniają wiele zalet: zachowanie wolności, zabezpieczenie przed skrzywdzeniem siebie i drugiej osoby, zaspokajanie potrzeb oraz  przyjemności, których każdy potrzebuje.

Przeciwnicy zaś twierdzą, że jest to ucieczka przed bliskością, a także możliwość nieświadomego krzywdzenia drugiej osoby, gdy nie zna się jej prawdziwych uczuć.

Zastanawiając się, nad stworzeniem z kimś otwartego związku, trzeba być szczerym wobec siebie i ocenić co naprawdę jest najodpowiedniejsze, aby móc cieszyć się życiem. Ważne, aby rozważyć czy brak zobowiązań i czasowy charakter związku jest tym czego się oczekuje.

 

Anna Nowak

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj