Związek bez ślubu

Życie na „kocią łapę” staje się coraz bardziej popularne i wygodne. Tzw. podpisanie papieru nie jest dziś dla par koniecznością. Z drugiej strony, która kobieta nie marzy o spacerze do ołtarza u boku ojca w pięknej białej sukni? Co więc wybrać, wolny związek czy życie w małżeństwie?

zwiazek bez slubu

sxc.hu

Dawniej małżeństwo wydawało się być naturalną koleją rzeczy, dziś wiele osób decyduje się na życie bez przypieczętowania uczuć w Urzędzie Stanu Cywilnego. Są oczywiście pary, które czują wewnętrzną potrzebę urzeczywistnienia więzi przed Bogiem. Kobiety obawiają się staropanieństwa, mężczyźni decydują się często na ten krok za namową rodziny, bo religia, a życie w grzechu, bo „dziecko w drodze”. Nie można tylko zapominać, że podpisanie aktu małżeństwa niesie ze sobą szereg uregulowań, m.in. przyjęcie nazwiska współmałżonka, ustalenie spraw majątkowych, uznanie ojcostwa przyszłych dzieci. Co ważne, wiele osób starających się o dziecko na drodze adopcji zawiera związek formalny, gdyż małżeństwa mają pierwszeństwo w ‘przyznawaniu’ dzieci. Trudno nie wspomnieć też, że osoby w wolnych związkach napotykają na trudności w otrzymaniem kredytu, np. mieszkaniowego. Również nieletnie matki uznawane są w świetle prawa za dorosłe, jeśli mąż i ojciec dziecka jest pełnoletni. Przeszkodą w normalnym życiu dla par bez ślubu może okazać się także np. pobyt drugiej połówki w szpitalu – zwykle natrafiamy na odmowę odwiedzin czy informacji dotyczących stanu zdrowia.

Tymczasem patrząc na sprawę z drugiej strony okazuje się, że w przypadku problemów finansowych komornik obciąża tylko jedną osobę – niebędącą po ślubie, a nie zajmuje majątek małżeństwa. Podobnie, gdy matka w świetle prawa wychowuje samotnie dziecko, korzystniejsze okazują się zasiłki i wysokość podatków.

Niestety w związkach często coś się psuje. Dochodzi do kłótni i ludzie decydują się na rozstanie. Stają przed trudnym dylematem zwanym rozwodem, który przysparza nerwów i formalności. Później nie można też zawrzeć kolejnego związku w kościele.

Niezbędna jest więc rozwaga przy dokonywaniu tak ważnych życiowych wyborów, bo przecież jesteśmy wolnymi ludźmi i mamy wybór, ale ważne też by szczerze porozmawiać z partnerem. Bo czasem miłość to nie wszystko.

Francis Bacon mawiał, że „mężczyzna czuje się siedem lat starszy dzień po ślubie”. Drogie panie pomyślmy więc o tych słowach, nim założymy partnerowi złoty krążek na rękę.

Ula Jagiełło

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj