Zioło vigor wzmaga

Amerykański Vanity Fair podaje, że „w USA działa potężna armia firm wyspecjalizowanych w badaniach klinicznych leków, o dochodach rzędu 20 mld dolarów rocznie”. Może dlatego by nie wspomagać tego procederu, warto dowiedzieć się nieco więcej o ziołolecznictwie, wykorzystywanym od wieków przez nasze prababcie?

bazylia

sxc.hu

Czy pamiętacie jak mamy parzyły wam miętę na ból brzucha bądź przykładały rumianek na bolące oczy? Albo jak babcia dla ukojenia po ciężkim dniu piła melisę? I czy aby nie bazylią doprawiacie spaghetti?

Rośliny zielarskie pełnią różne funkcje w naszym codziennym życiu. Używane są do produkcji naturalnych ziołowych leków, które wyrabiane są głównie z korzeni, łodyg, liści i kwiatów. Rośliny te zawierają substancje aromatyczne, witaminy, enzymy i aminokwasy. Znajdziemy w nich również substancje czynne, jak np. flawonoidy – pomocne w leczeniu chorób wewnętrznych. Pomogą też w dolegliwościach skórnych, schorzeniach układu oddechowego lub moczowego.

W medycynie ludowej stosowanych było ok. 400 gatunków polskich ziół. Aptekarze w XIX wieku z suszonych sporządzali nalewki, syropy i preparaty do nacierania ciała. Dziś posługuje się nimi aromaterapia, medycyna alternatywna – bazująca na leczeniu substancjami roślinnymi, i medycyna chińska. Popularność zdobyły w fitoterapii (ziołolecznictwie), ale podobnie w przemyśle perfumeryjnym, garbarstwie czy w tkactwie. Używa się ich również na szeroką skalę w kosmetyce.

A czosnek, pietruszka, mak, chmiel czy gorczyca? One także zaliczane są do roślin leczniczych. Goszczą w naszych kuchniach i na stołach, służąc zdrowiu i wzbogacając smak.

Bo natura ma nam tak wiele do zaoferowania. Wobec tego przy okazji kolejnego spaceru po lesie, pozrywajmy pokrzywy i ususzmy w oknie, albo jak mawiał polski zielarz-franciszkanin Andrzej Czesław Klimuszko przytulmy się do drzew – one niezwykle korzystnie wpływają na nasze samopoczucie.

Ula Jagiełło

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj