Zdrada. Zagrożenie dla męskości?

Czy wyjście na jaw zdrady małżeńskiej bywa równie dotkliwe zarówno dla mężczyzn jak i kobiet? Czy współmałżonek/współmałżonka odczuwają jednakowy ból poznając gorzką prawdę?

sxc.hu

Czy zdradzony mężczyzna czuje to samo co zdradzona płeć piękna? Okazuje się, że mężczyźni przeżywają zdradę bardziej niż kobiety. Jest to cios w ich męskie ego, nagle dowiadują się że są kiepskimi kochankami, nudnymi parterami, nieczułymi mężami. Po zdradzie muszą się zmierzyć z psychiczną zapaścią. W ich świadomości zostali pokonani przez rywala, który odebrał mu ich własność. Jeszcze gorszą sytuacją jest odejście żony. Odbiera ona mężowi w ten sposób resztki wiary w siebie. Postrzega się wówczas jako społeczny wyrzutek i nieudacznik.

Kompletna zapaść wiąże się z tym, że mężczyzna podświadomie kojarzy najbliższą kobietę z  matką. Tym można po części tłumaczyć jego beznadziejną zależność od kobiet. To one się o niego troszczą, dbają o jego zdrowie, prowadzą dom, przygotowują posiłki. To przede wszystkim panie dbają o rodzinne więzi czy organizowanie świąt, zapewniając tym samym atmosferę domowego ciepła i bliskości. Kobiety są dla swoich partnerów oparciem dając im matczyne poczucie bezpieczeństwa.

Zdrada to wszystko mężczyźnie odbiera. Zdradzony mężczyzna jest zdradzony i przeraźliwie samotny. Poczucie straty, wstyd i upokorzenie nie pozwalają mu wyjść z depresji. Ten stan w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do morderczych fantazji, a w ostateczności do ich urzeczywistniania.

Z reguły jednak panowie szukają pocieszenia przez zawieranie nowych znajomości. Są one dla nich okazją do odzyskania pewności siebie, odbudowania podkopanego ego. Niestety obawa przed niewiernością skutkuje u panów niechęcią do budowania trwałych związków. Zranieni mężczyźni wolą nie angażować się, aby nie przeżyć po raz kolejny zawodu. Reakcją  jest ucieczka w bezpieczne życie w pojedynkę.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj