Zadbaj o swoje nerki

Nerki to jedne z najważniejszych organów naszego ciała. Na pewno nie można bagatelizować problemów związanych z nimi. Takie schorzenia jak kamienie nerkowe, zapalenie nerek czy też pęcherza należą do coraz częstszych chorób, w dodatku niezwykle bolesnych i wycieńczających nas fizycznie. Mało powszechna jest nadal wiedza, jak należy postępować aby zminimalizować ryzyko wystąpienia schorzeń na tle nerkowym. Spójrzmy zatem, jak żyć w zgodzie ze swoimi nerkami.

nerki

sxc.hu

 

Najbardziej banalną poradą, ale też niezwykle ważną, jest po prostu ciepłe ubieranie się – zwłaszcza w okresie zimowym. Zaleca się także, aby pić dużo wody mineralnej, najlepiej niegazowanej. Zwiększa ona produkcję moczu, który mechanicznie usuwa bakterie z błon śluzowych układu moczowego. Poza tym w rozrzedzonym moczu bakterie trudniej się namnażają. Dzienna dawka wody powinna oscylować w graniach 1,5 litra. W miarę możliwości nie należy powstrzymywać się od oddawania moczu. Jeśli nie znajdujemy się w ekstremalnej sytuacji, nie ma co zwlekać ze swoimi potrzebami fizjologicznymi. Częste oddawanie moczu chroni przed zakażeniami. Zachowujmy także właściwą higienę miejsc intymnych – dotyczy to zwłaszcza kobiet. Najlepiej używać do tego specjalnych preparatów do higieny intymnej. Ważne jest też unikanie ryzyka zakażeń intymnych, gdyż często przenoszą się one na układ moczowy. Ze względu na to, panie powinny nosić luźną, przewiewną bieliznę, najlepiej bawełnianą. Starajmy się także unikać publicznych toalet. Panie dodatkowo zrobią dobrze, jeśli odstawią silnie drażniące środki piorące, dezodoranty intymne, oraz wkładki perfumowane i tampony podczas menstruacji.

Środki przeciwbólowe, przeciwzapalne czy lekki nasenne powinny być przez nas zażywane ostrożnie i zgodnie z zaleceniami lekarzy. Zaburzenia pracy nerek mogą wywoływać zatrucia (np. glikolem, środkami nasennymi).

Najlepiej jednak bronić się przed chorobami nerek wykonując regularne badania. Raz w roku powinniśmy sprawdzić mocz na obecność albumin – w ten sposób uchronimy się przed przewlekłą nefropatię cukrzycową. Kolejnym wskazanym badaniem, które również powinniśmy powtarzać co roku, jest pomiar stężenia kreatyniny we krwi. Jeśli jest zbyt wysokie, najprawdopodobniej jest to znak że z naszymi nerkami nie jest najlepiej. Warto podkreślić, iż oba badania są tanie, a ich cena nie przekracza 20 złotych. Stan nerek jest także powiązany z naszą dietą. Jedzmy więc mniej tłustych, smażonych produktów, a więcej warzyw i owoców. Nerki nie lubią soli, więc nie przesadzajmy z tą przyprawą.

Przy chorobach nerek objawy pojawiają się zwykle w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego jeśli nic nam nie dolega w tej kwestii, nie znaczy to że nasze nerki są w świetnej formie. Bolesne załamanie może przyjść nagle. Koszty monitorowania stanu naszych nerek naprawdę nie są duże, więc nie dopuśćmy do tego, aby choroba nagle nas zaskoczyła.

 

Kamil

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj