Wybierasz się na zakupy? Postaw na polskie marki odzieży!

W ostatnim czasie polskie marki odzieży stają się coraz bardziej popularne. Wynika to nie tylko z faktu, że odzież tworzona z krajowych wyrobów oraz we współpracy z rodzimymi firmami zazwyczaj wyróżnia się wyższą jakością. Popularność polskiej odzież jest także związana z zyskującymi coraz szerszy zasięg trendami społecznymi, takimi jak powrót do natury czy slow fashion. Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że określone firmy oferują krajowe wyroby tworzone w zgodzie z obranym przez nas światopoglądem?

Sprawdź miejsce produkcji

Na polskim rynku odzieżowym powstaje coraz więcej marek, w tym między innymi Fern Shop, które obierają sobie za cel projektowanie i produkcję odzieży zgodnie z zasadami slow fashion. Tego typu marki bardzo często uwzględniają w produkcji najważniejsze zasady związane z codzienną troską o środowisko naturalne. Aby mieć pewność, że wybieramy odzież właśnie takiej marki, warto zwrócić uwagę na miejsce produkcji. Wiele firm, reklamujących się jakie rodzime działalności, często zlecają szycie swoich ubrań taniej sile roboczej poza granicami kraju. W takich sytuacjach często dochodzi do licznych nadużyć i łamania nie tylko podstawowych praw pracowniczych, lecz także praw człowieka. Pracownicy, wśród których często znajdują się również dzieci, szyją ubrania przez 12-16 godzin dziennie 7 dni w tygodniu. Niejednokrotnie zmuszani są także do realizowania nieodpłatnych nadgodzin. Co więcej, zarobki takich osób często nie wystarczają na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. Do takich sytuacji dochodzi przede wszystkim wówczas, gdy miejscowe firmy zlecają szycie odzieży w krajach Dalekiego lub Bliskiego Wschodu. Polscy projektanci, zlecając szycie ubrań polskim szwalniom, nie wyrażają zgody na tak niehumanitarne traktowanie ludzi, zapewniając jednocześnie znacznie wyższą jakość oferowanej odzieży.

Skąd pochodzą surowce wykorzystywane do produkcji odzieży?

Kolejnym istotnym czynnikiem pozwalającym stwierdzić, czy odzież, po którą sięgamy spełnia podstawowe przyjęte przez nas kryteria, jest możliwość określenia pochodzenia surowców wykorzystywanych w produkcji. Niejednokrotnie zdarza się, że firmy, chcące jak najwięcej zaoszczędzić na procesie produkcji, szyją odzież w polskich szwalniach, ale wykorzystują tkaniny sprowadzane z zagranicy. W takim przypadku nigdy nie możemy mieć pewności, czy materiały wykorzystane w produkcji powstawały w odpowiednich warunkach, czy może ich powstanie wiązało się z nieludzkimi warunkami pracy. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że sprowadzanie materiałów z zagranicy wiąże się z jeszcze jedną wadą – śladem węglowym. Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych wyemitowanych podczas procesów związanych z wydobyciem surowców, produkcją czy transportem określonych produktów. Stawiając na rodzimy producentów, dbamy zatem nie tylko o lokalne przedsiębiorstwa, ale też nie przyczyniamy się do degradowania środowiska i łamania podstawowych praw człowieka.

Publikacja: insane.agency

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj