Wybaczyć czy odejść?

Jeszcze parę dni temu miałaś ukochanego mężczyznę, a teraz siedzisz samotnie w pokoju, bo dowiedziałaś się, że nie był Ci wierny. Zastanawiasz sie teraz nad tym, co masz z tym wszystkim zrobić? Wybaczyć jego zdradę, a może odejść? Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, musisz dokładnie się nad nią zastanowić.

 

 

Odkrycie zdrady niezależnie czy to związek małżeński czy partnerski wiąże się z szokiem i negatywnymi emocjami. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić jest uspokojenie się i pozwolenie na to, aby emocje nieco opadły. Utrzymując gniew i rozgoryczenie doprowadzasz się do jeszcze gorszego stanu. Nie dopuść więc do tego, aby sprawa ta przejęła kontrolę nad Twoim życiem. W takim momencie nie możesz się załamać. Musisz udowodnić sobie i jemu, że jesteś silna i nawet tak wstrząsająca wiadomość nie jest w stanie Cię zniszczyć. Jedni potrafią dojść do siebie w krótkim czasie, drudzy niestety, ale potrzebują więcej czasu. Mimo, że nie przychodzi to łatwo, po pewnym czasie spojrzysz na wszystko z innej perspektywy i przestaniesz zachodzić się łzami na myśl o tym, że zostałaś zdradzona.

 

Staraj się nabrać dystansu do całej zaistniałej sytuacji. W życiu zdarzają się różne momenty – raz lepsze, a raz gorsze. Kryzysy występują nawet w najlepszych związkach, jednak zdrada nie jest regułą. Nie każdy mężczyzna chce szukać przygód w ramionach innej kobiety, nie każdy mężczyzna pragnie podbudować swoje ego przy boku kochanki. Jeżeli Twój partner zdradził Cię jednorazowo, może sam nie wie, co nim kierowało. Zdarza się, że zdrada wynika z nadarzającej się okazji. Być może Twój partner za dużo wypił i uległ nastrojowi chwili lub nie mógł się oprzeć kobiecie, która od dawna go adorowała. Gdy romans trwał dosyć długo, może nie mógł się z niego wycofać. Kobieta zakochana nie chciała zostać odesłana z kwitkiem, więc zaczęła go straszyć, że o wszystkim się dowiesz. Przyczyn mogło być wiele. Nie oceniaj go jednak zbyt surowo. Zanim nie wyjaśnisz wszystkiego, pomyśl czy Ty byłabyś wystarczająco silna żeby oprzeć się pokusie.

 

Zastanów się nad całym swoim związkiem, bez względu na to, czy trwa on kilka miesięcy czy parę lat. Nie patrz na to, że łączy Was wspólne mieszkanie, pieniądze i być może dzieci. Pomyśl czy gdyby nie jego zdrada, bylibyście szczęśliwi? Dlaczego do tego doszło? Jeśli w Waszych wzajemnych relacjach od dłuższego czasu nie było tak jak powinno, znajdź tego przyczynę. Odpowiedz sobie na najważniejsze dwa pytania – Czy go kochałaś przed zdradą i co czujesz do niego teraz. Zastanów się nad tym, jak może wyglądać Twoje życie bez niego.

 

Unikaj wszelkich rozmów na temat jego zdrady z rodziną i znajomymi. Nie informuj ich o tym, bo różne mogą być ich reakcje. Jedni odradzą Ci rozstanie, drudzy będą do niego zachęcali, a pozostali nie będą potrafili zająć jasnego stanowiska. Decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Nie sugeruj się zdaniem innych, bo to Twoje życie i sama wiesz, co będzie dla Ciebie najlepsze.

 

Kluczem do porozumienia jest wspólna rozmowa. Postaraj się dowiedzieć, dlaczego do tego doszło i co kierowało mężczyzną, że dopuścił się zdrady. Nie przerywaj mu ani na niego nie krzycz. Starajcie się przeprowadzić dyskusję w sposób cywilizowany bez wrzasków i wzajemnego obwiniania się. Jeżeli wszystko zacznie Wam wyrywać się spod kontroli, powinniście przerwać i powrócić do rozmowy trochę później. Nie przyspieszajcie jej jeżeli nie jesteście na to gotowi.

 

Pamiętaj, że to mężczyzna powinien przekonać Cię, żebyś mu wybaczyła. Uświadom mu, że jeśli chce odzyskać Twoje zaufanie, będzie musiał udowodnić, że mu na Tobie na zależy. Tylko w ten sposób będzie w stanie znowu sprawić, że nie będziesz się czuła gorsza od tej drugiej. Jeśli jednak nic sobie nie robi ze swojej zdrady, a winą o wszystko obarcza Ciebie weź to pod uwagę podejmując ostateczną decyzję, bo Wasz związek nie wróży nic dobrego.

 

W przypadku, kiedy Twój partner staje na głowie, żebyś Tylko wybaczyła mu zdradę, a Ty dalej nie wiesz, czy ma to sens, możecie udać się na terapię do specjalisty. Dzięki rozmowom z psychoterapeutą łatwiej będzie Wam na nowo budować wspólne relacje. Otworzycie się na siebie oraz stworzycie realne szanse, aby Wasz związek przetrwał.

 

Oczywiście Twoje wybaczenie czasami może być po prostu niemożliwe. Zaczynasz po cichu nienawidzić partnera za to, że Cię zdradził, a myśl o tym nie daje Ci ani chwili spokoju – rozstańcie się, przynajmniej na jakiś czas. Wyjedź, zmień otoczenie i towarzystwo. Możesz poprosić go o to, aby przez jakiś czas zamieszkał gdzie indziej. Rozłąka może dać Wam do myślenia. Kiedy nawet i to nie pomaga, chyba jedynym rozwiązaniem jest rozstanie.

 

Katarzyna Borowiec-Bender

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj