Włos z głowy

Codziennie przeciętny człowiek gubi od 100-200 włosów.  W filmie Stanisława Barei „Miś” włosy wypadały od chodzenia do teatru. Od czego wypadają, słabną i marnieją włosy? Jakie są sposoby na zahamowanie tego uciążliwego i dla wielu wstydliwego procesu?

Istnieją 3  podstawowe typy wypadania włosów: androgenowy, plackowaty i całkowity. Pierwszy, nazywany potocznie „męskim” jest spowodowany przez hormony. Testosteron zamieniony w dihydrotestosteron atakuje cebulki włosów, by w końcu doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia.
Drugi rodzaj to zmora tych, którzy narzekają na „zakola” czy popularną „tonsurę” – jak sama nazwa wskazuje degradacji ulega owłosienie konkretnego obszaru głowy. Przyczyną tego stanu rzeczy jest podłoże genetyczne. Łysienie całkowite (alopecia totalis) to termin częściej spotykany w medycynie oznaczający utratę całego owłosienia (także składa się na to wypadanie brwi czy brak zarostu na brodzie i policzkach. Przyczyny nie są znane.

Stres w równym stopniu powoduje pogłębianie się tej nieprzyjemnej przypadłości. Natężony tryb życia, pośpiech i nerwowa niestabilność mają swoje przełożenie na stan posiadania włosów na głowie. Raczej negatywnie.

wlosy

sxc.hu

 

Na rynku istnieje wiele rodzajów szamponów wzmacniających włosy, w aptekach można nabyć środki na hamowanie wypadania włosów czy nawet na ich porost. Piloxidil, Remolan czy Surethik mogą pomóc tym, którzy cierpią na tę przypadłość. Szampony polecane w związku z tym problemem to Dercos, Dove Hair Fall Control czy Pharmaceris H z keratyną. Wszystkie te produkty reklamują się znakomitą skutecznością w zagęszczaniu włosów, jednak należy pamiętać, że leczenie opisywanej tutaj przypadłości jest sprawą indywidualną i „złoty środek” nie istnieje.

A jeśli już zawiedzie wszelka nadzieja jedynym skutecznym lekarstwem na łysienie jest wizyta u mistrza perukarstwa albo zwyczajnie pogodzeniem się z nowym stanem rzeczy. To drugie wydaje się bardziej duchowo higieniczne.

 

 

Maciej Walczak

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj