Wentylacja mechaniczna: jakie są jej wady i zalety?

Nie od dziś wiadomo, że jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy, miewa ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz stan zdrowia. Dlatego powinniśmy koniecznie zadbać o właściwą wentylację naszego mieszkania. Niestety wentylacja grawitacyjna bywa w wielu przypadkach niewystarczającym sposobem wymiany powietrza – latem jest niewydajna, zaś zimą generuje spore straty ciepła. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się wentylacja mechaniczna, ale nawet ona nie jest całkowicie pozbawiona wad.

W dużym skrócie wentylacja mechaniczna usuwa zużyte powietrze z wnętrza, a następnie nawiewa świeże z zewnątrz. Ponadto warto zaznaczyć, że wentylacja mechaniczna może być wyposażona w specjalny system odzysku ciepła. W takim przypadku świeże powietrze, które napływa do wnętrza mieszkania, jest ogrzewane ciepłem powietrza usuwanego. Dzięki temu straty ciepła są dużo mniejsze. Jakie jeszcze zalety posiada wentylacja mechaniczna? Firma stgpoznan.pl wyjaśnia.

Matka natura nie ma nic do gadania

Działanie wentylacji mechanicznej nie jest w żaden sposób zależne od aktualnych warunków atmosferycznych i można je precyzyjnie kontrolować. Jest to o tyle ważne, że zapotrzebowanie na świeże powietrze bywa zmienne; inaczej należy wentylować mieszkanie, gdy wyprawiamy przyjęcie dla kilkunastu gości, a inaczej, gdy w domu znajduje się zaledwie dwójka pogrążonych w śnie osób. Dzięki odpowiedniej regulacji zimą jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, a w sezonie letnim wygodniej mieszkać, bo zwiększa się nasz komfort.

Dzięki temu, że powietrze napływa do mieszkania przez system rur, to nie zachodzi potrzeba otwierania okien. Oznacza to dla domowników tyle, że nie powstają kłopotliwe przeciągi, a do środka nie dostają się żadne uciążliwe hałasy z zewnątrz. Ponadto regularna wymiana powietrza w domu gwarantuje, że w mieszkaniu nie dojdzie do wystąpienia pleśni czy zawilgoceń, bo powietrze jest stale osuszane.

Eksperci podkreślają, że wentylacja mechaniczna wpływa korzystnie na samopoczucie alergików, bo świeże powietrze dostarczane z zewnątrz poddawane jest procesowi filtracji, dzięki czemu do mieszkania nie dostają się kłopotliwe zanieczyszczenia i pyłki.

Jakie wady ma wentylacja mechaniczna?

Trzeba uczciwie zaznaczyć, że nawet wentylacja mechaniczna nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim nakłady inwestycyjne są w jej przypadku zdecydowanie wyższe niż przy wyborze wentylacji grawitacyjnej, bo wentylacja mechaniczna wymaga rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych w budynku (zajęta zostaje przestrzeń w rogach ścian i sufitów w pomieszczeniach), a poza tym przy jej użytkowaniu musimy liczyć się z pewnymi kosztami eksploatacyjnymi (zużycie prądu oraz okresowa wymiana filtrów). Należy jednak mieć na uwadze fakt, że decydując się na ten system już na etapie projektowania domu, jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć różnicę cenową poprzez wyeliminowanie kosztów związanych z wykonaniem kominów wentylacyjnych.

Przeciwnicy wentylacji mechanicznej podkreślają, że jest stosunkowo hałaśliwa w użytkowaniu, co na dłuższą metę może okazać się uciążliwe. Niemniej tutaj pomóc może dobry projekt i umieszczenie urządzenia z dala od pomieszczeń użytkowych. Ponadto poprawnie wykonana instalacja znacznie zmniejszy dochodzący do wnętrza domu szum.

 

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj