Wanda Rutkiewicz – symbol polskiego himalaizmu

Kobiety w polskiej historii są obecne gdzieś dalej, często mało o nich wiemy. Jedynym wyjątkiem, który zdaje się potwierdzać regułę, jest postać Marii Skłodowskiej Curie. A przecież są w naszych dziejach kobiety, które podziwia cały świat. Jedną z takich postaci jest Wanda Rutkiewicz, najbardziej znana z polskich himalaistek. Warto przybliżyć jej postać, bo właśnie minęło 25 lat od chwili jej tragicznej śmierci w trakcie kolejnej wyprawy.

Wanda Rutkiewicz w trakcie swojego życia osiągnęła to, o czym wielu mężczyzn może jedynie pomarzyć. Pokazała, że kobiety są w stanie zdobywać najtrudniejsze szczyty na kuli ziemskiej zupełnie tak samo jak mężczyźni. Swoją pasją zarażała innych, po dziś dzień stanowi wzór nie tylko dla innych pań ruszających na podbój najbardziej wymagających szczytów górskich na ziemi, ale dla wszystkich osób pragnących zmierzyć się z własnymi słabościami poprzez zdobywanie górskich szczytów.

Początki kariery

Najwybitniejsza spośród polskich himalaistek swoje pierwsze wyprawy odbywała w polskich Karkonoszach i Tatrach na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Szybko okazało się, że gór do zdobycia jest więcej, a droga do nich wiedzie przez Alpy. To właśnie tam zdobywała swoje pierwsze szlify we wspinaczce, od samego początku udowadniając całemu światu, że kobiety są równie utalentowane i wytrzymałe.

Wyprawy kobiece

Zaczęła wprowadzać w góry wyprawy złożone wyłącznie z pań po to właśnie, by udowodnić całemu światu swoje przekonanie. Szybko przyszły pierwsze sukcesy, co jedynie pozwoliło Wandzie Rutkiewicz poczuć się pewniej w górach i poza nimi, bo szybko została uznana w środowisku światowych zdobywców gór.

Po alpejskich szczytach, które często zostały zdobyte przez wyprawy kobiece po raz pierwszy w historii, Wanda Rutkiewicz zaczęła swoją przygodę z Himalajami, zwanymi nie bez powodu „dachem świata”. To właśnie w tej części świata znajdują się najwyższe ziemskie szczyty, to właśnie w Himalajach każda osoba traktująca wspinanie się na niedostępne szczyty może się sprawdzić.

Największe sukcesy

Wanda Rutkiewicz zapisała się w dziejach nie tylko polskiego ale i światowego himalaizmu nie jeden raz. To właśnie ona była pierwszą Polką i pierwszą Europejką na Mount Everest, dokonując tego, co przed nią udało się zaledwie dwóm innym kobietom. Była także pierwszą kobietą na K2, drugiej co do wielkości górze na świecie i powszechnie uważanej za najtrudniejszą do zdobycia. Osiągnięcia te stawiają Wandę Rutkiewicz w gronie największych himalaistów świata.

Wanda Rutkiewicz zaginęła w 1992, podczas wchodzenia na Kanczendzongę. To trzecia co do wielkości góra na świecie, uważana za bardzo trudną do zdobycia. Do tej pory tylko trzy kobiety stanęły na jej szczycie. Rutkowska chciała dokonać tego wyczynu jako pierwsza w historii, niestety ten ambitny plan nie powiódł się. Nigdy nie odnaleziono jej ciała, co w pewien sposób zamyka bardzo symbolicznie życie najwybitniejszej polskiej himalaistki.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez surgepolonia.pl, pierwszą na świecie markę promującą wyczyny Polskich Himalaistów

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj