Uwolnij swoje ciało i potencjał – zacznij biegać!

Promienie wschodzącego słońca ślizgają się po szczupłej sylwetce lekko biegnącej postaci. Ubiegłoroczne liście przyjemnie szumią pod stopami energicznie maszerującej osoby. Bez wątpienia spacerowanie i bieganie są najbliższymi człowiekowi aktywnościami fizycznymi, które mogą przynieść każdemu z nas mnóstwo różnorakich korzyści. Jednak większość z nas codziennie wybiera telewizor niż jogging. Zatem jak się motywować? I co dokładnie zyskujemy regularnie biegając?

bieganie

sxc.hu

Zajrzyj do własnego wnętrza.

Jednym z najbardziej deficytowych towarów XXI wieku jest czas. Jednocześnie czas każdego z nas jest bezcenny; w końcu nie możemy przeżyć żadnej minionej chwili na nowo. Większość z nas stara się dokładnie zaplanować każdą godzinę swojego życia, często jednak gubiąc gdzieś po drodze samego siebie, swoje potrzeby i marzenia. Godzinny trening na łonie natury może stać się nieocenioną przygodą i podróżą w głąb swojego „ja”, pozwoli dalej przesunąć granice swoich możliwości, co inspiruje do pokonywania różnych przeszkód w życiu  codziennym. Pamiętajmy, że nasze osiągnięcia są bezpośrednią konsekwencją sposobu myślenia. A co może lepiej wpłynąć na samoocenę niż świadomość przebiegniętych kilku kilometrów, poczucie swojej własnej siły i dumy wynikającej z przezwyciężenia zmęczenia, wrażenia, że nic i nikt nie może nas powstrzymać? Dlaczego sami mamy się pozbawiać tych jakże inspirujących przeżyć?

Nieograniczone korzyści.

Siedzący tryb życia dużej części społeczeństwa znacznie przyczynia się do zwiększonej liczby zachorowań na nadciśnienie, miażdżycę, osteoporozę, nowotwory, powoduje problemy z krążeniem i nadwagę. Wynikiem takiej postawy są tysiące trzydziesto-, czterdziesto-, a nawet dwudziestolatków o wytrzymałości i wydolności staruszków trzy razy starszych od nich samych.  Czy na pewno chcesz do nich należeć?

Co daje regularne bieganie:

  • rozładowanie stresu
  • utrzymanie wagi (lub szybkie pozbycie się nadprogramowych kilogramów)
  • nowych przyjaciół, pogłębienie relacji międzyludzkich (w jakich innych okolicznościach każda kobieta czuje się pewnie i seksownie bez makijażu i w spoconym podkoszulku?)
  • zachowanie pełnej sprawności do późnego wieku= koniec strachu przed starością!
  • zwiększoną kreatywność (lepsze dotlenienie mózgu= błyskotliwość, lepsza koncentracja)
  • poczucie szczęścia (w wyniku aktywności produkuje się serotonina- hormon szczęścia)
  • odkrywanie samego siebie i otaczającej przyrody

Niczego nie goń, przed niczym nie uciekaj.

Warto pamiętać, że bieganie jest sportem całkowicie indywidualnym. Sami regulujemy swoje własne tempo i sami sprawdzamy własne postępy. Nie możemy przegrać, bo nie biegniemy przeciwko innym. Biegniemy tylko by wygrać z samym sobą i jak długo biegniemy, tak długo wygrywamy. Czy to nie wspaniałe, że każdy z nas może czerpać z biegania? Jednak przed wyjściem z domu koniecznie przeczytaj artykuł jak właściwie i bezpiecznie rozpocząć treningi.

 

Karolina Grochowska

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj