Uroki Dalmacji

Chorwacja, Włochy, Francja czy Hiszpania? Które z tych państw chcielibyście zobaczyć? Zapraszamy do podręcznego przewodnika po turystycznych krajach Europy. Przez najbliższy czas zajmiemy się Chorwacją.

Dalmacja

sxc.hu

Chorwacja to małe państwo dawnej Jugosławii, mieszczące się w basenie Adriatyku. Malownicze położone miejscowości co roku przyciągają miliony turystów. Przekraczając granicę słoweńsko-chorwacką wkraczamy w zieloną część kraju. Tutejsi mieszkańcy utrzymują się głównie z hodowli i rolnictwa. Im bliżej południa Chorwacji krajobraz zmienia się. Zamiast zielonej trawy przed naszymi oczyma jawią się kamienie. To znak, że zbliżamy się do morza!

Wzdłuż całego wybrzeża chorwackiego na turystów czeka masa atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ci, którzy lubią błogie lenistwo mogą do woli korzystać z kąpieli w morzu i opalania się na plaży. Dla tych, którzy przyjechali, oprócz morza, coś jeszcze zobaczyć w kraju polecamy miasta tj. Zadar, Split, Sibenik, Trogir, Makarska czy Dubrownik.

Zadar leży na północy Dalmacji. Jest to ważne miasto pod względem kulturalnym i przemysłowym. Znajduje się tutaj port lotniczy, port rybacki i handlowy. Ciekawą atrakcją dla turystów są nadmorskie organy, które wydają dźwięki, gdy nadchodzi fala. Do inny ciekawych zabytków Zadaru należą: starożytne forum i ruiny budowli rzymskich, ratusz, przedromański Kościół św. Donata czy barokowe pałace. Od 2005 roku w Zadarze można podziwiać słoneczne lampy, które tuż po zachodzie słońca święcą się we wszystkich kolorach tęczy.

Będąc w Trogirze warto wybrać na Stare Miasto, które jest niezwykle urokliwe. Położone jest one bowiem na wodzie. Starówka od 1997 roku należy do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc w Trogirze można zobaczyć: Bramę Lądową, Katedrę św. Wawrzyńca czy Pałac Stafileo.

Miasta chorwackie są do siebie podobne. W każdym możemy zobaczyć starożytne budowle, zabytki pochodzące z okresu renesansu, baroku czy z czasów średniowiecza. Jednak Chorwacja to nie tylko zwiedzanie miast. Warto wybrać się na rejs statkiem do Parku Narodowego Kornati, gdzie można spotkać delfiny i wykąpać się w słonym jeziorze czy pojechać do Krka, gdzie miłośnicy wodnych kąpieli będą mieli okazję popływać pod wodospadem.

Wybierając się na wakacje musimy zabrać przede wszystkim specjalne buty do pływania, gdyż w wodach Adriatyku występują jeżowce, a ich jad jest niebezpieczny dla organizmu człowieka.

 

Klaudia Kaźmierczak

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj