Taki tani, taki drogi może szczupłym być

Decyzja o podjęciu diety nigdy nie jest łatwa. Czasem jednak, gdy patrzymy w lustro wydaje się ona jedynym rozwiązaniem. Tylko co zrobić, kiedy patrząc do portfela nie znajdujemy zbyt wiele środków na zafundowanie sobie kuracji odchudzającej?

Większość zdrowych i odchudzających produktów to wyroby z wyższej półki, a co za tym idzie – o wyższej cenie. Nie wszystkich jest stać na specjalne chlebki, porady dietetyka czy ekologicznie produkowaną żywność. Dlatego czasem warto samemu ułożyć sobie jadłospis, aby zarówno schudnąć jak i zaoszczędzić wydatków.

tania dieta

sxc.hu

Wiele diet opiera się na jedzeniu warzyw. Są one bogate w wiele witamin, a przy tym stosunkowo niedrogie. Najlepiej kupować te, które akurat są w sezonie. Zimą bez problemu dostaniemy cebulę, ziemniaki, marchewkę i wszystkie rodzaje kapusty. Latem polecane są sałata, pomidory czy papryka, ponieważ wtedy jest ich najwięcej i po najniższych cenach.

Ser żółty warto zastąpić twarożkiem i to z dwóch powodów. Po pierwsze jest on zdrowszy i mniej kaloryczny, a po drugie tańszy. Dzięki czemu zyskujemy podwójnie. Podobnie sytuacja ma się z ryżem. Elementem wielu diet jest jak najbardziej zdrowy niełuskany brązowy ryż, który niestety mało nie kosztuje. Można go jednak wymienić na o wiele tańszą kaszę gryczaną. Jest ona nie tylko źródłem cennego błonnika, ale  pomaga także na kłopoty z trawieniem. Jeżeli chodzi o produkty mleczne to zbawienne okazują się jogurty naturalne. Zwykle są one tańsze od smakowych oraz mniej kaloryczne.

Podczas diety oszczędzamy również dzięki temu, że ograniczamy zakup przekąsek i słodyczy. To, co wcześniej wydawaliśmy na czekolady, chipsy czy alkohol, teraz zostaje w naszych portfelach. Picie kolorowych i gazowanych napojów, które zwykle są dość drogie, zastępujemy niegazowaną wodą mineralną – zdrowszą i tańszą. Oszczędzamy także na samej ilości jedzenia, ponieważ staramy się jeść mniej.

Jak się okazuje skuteczne odchudzanie jest dla wszystkich. Nie ma tu znaczenia grubość portfela, ale silna wola i determinacja w dążeniu do celu.

 

Arletta Szewczyk

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj