Szczerość w związku

Naga prawda

Fundamentem każdego związku jest szczerość. Mogłoby się wydawać, że bliskiej osobie możemy powiedzieć wszystko. Warto jednak zastanowić się nad tym co mówimy, by nie zranić uczuć innych osób.

szczerosc w zwiazku

sxc.hu

Trudno wyobrazić sobie miłość, przyjaźń, małżeństwo bez szczerości. W niektórych sytuacjach przesadna szczerość może zranić, zaniepokoić, sprowokować do zazdrości, a nawet poważnie skłócić.

Rodzice wychowują swoje pociechy w duchu prawdomówności. Dzieciom wpaja się, że najgorsza prawda lepsza jest od kłamstwa. Za szczerość są nagradzane, a za kłamstwo spotyka je kara. Dzieci głośno mówią o tym, co czują oraz myślą na temat innych, niezależnie od tego czy to rani innych. W dorosłym życiu takie osoby są przekonane, że bezgraniczna szczerość jest zaletą ich charakteru. Bez ogródek powiedzą koleżance, że „nowa bluzka jest brzydka”, a  „fryzura nie pasuje”. Wypowiadanie takich opinii, choć szczere to sprawia przykrość i zniechęca do nas.

O granicach szczerości trzeba pamiętać także w związku.  Trudno znaleźć granicę pomiędzy twórczą szczerością, a nadwyrężaniem miłosnych stosunków między partnerami. Jeśli pragniemy szczęścia rodziny powinniśmy być szczerzy. Jej granice mogą wyznaczać: głębokość więzi z partnerem, lojalność, strach przed zadaniem bólu czy szacunek.

Mówić szczerze nie oznacza mówić o wszystkim. Do takiej rozmowy trzeba się przygotować. Nie powinniśmy zaczynać jej pod wpływem alkoholu, albo gdy mamy zły nastrój. W złości jesteśmy w stanie powiedzieć rzeczy, których później będziemy żałować. Na szczerą rozmowę powinien mieć ochotę również partner.

Jak wskazują statystyki Ponad 50% mężczyzn i 47% kobietprzyznaje, że ukrywało coś przed partnerem. Co ciekawe kłamstewka zwykle dotyczą ceny drogiego zakupu. Panowie zatajają głównie problemy w pracy, a panie ukrywają kłopoty w szkole dzieci. (GK)

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj