Święta, Święta i po Świętach… Jak zorganizować Święta, kiedy ma się problemy finansowe?

Święta Bożego Narodzenia z pewnością już nie raz wyczyściły nasze konta i ogołociły portfele. Wszystko za sprawą słynnej już zasady „postaw się, a zastaw się”. Chcemy, żeby wigilijny stół uginał się od pysznych potraw, a pod choinką czekało mnóstwo prezentów. W tym czasie na pogorszenie swoich finansów narażone są w szczególności osoby, które już borykają się z zadłużeniem. Istnieją jednak sposoby na zorganizowanie tanich, ale pięknych i obfitych Świąt.

Porozmawiaj z rodziną

Rozmowa z najbliższymi powinna być Twoim pierwszym krokiem. Jeżeli masz problemy ze spłatą zadłużenia czy inne finansowe zobowiązania z pewnością przyda Ci się ich wsparcie. Czasem już krótka rozmowa może wiele zmienić. To także nieoceniona pomoc dla zadłużonych, którzy wiedzą, że mogą liczyć na wsparcie rodziny. Dzięki szczerości z pewnością wspólnie obmyślicie, w jaki sposób zorganizować rodzinne Święta bez konieczności wydawania dużych kwot.

Zorganizuj składkę na prezenty

Zamiast kupować prezent dla każdego, może lepiej zorganizować składkę całej rodziny i kupić po jednym większym podarunku? Innym pomysłem jest losowanie – wypisz imiona wszystkich, którzy będą na wigilii i losujcie. Masz wówczas do kupienia prezent tylko dla jednej osoby i nawet jeśli będzie to coś droższego, to i tak sporo zaoszczędzisz. A dodatkowo zwiększy się szansa, że obdarowywany dostanie coś, co rzeczywiście bardzo go ucieszy.

Kupuj wcześniej

Nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę. Tuż przed Bożym Narodzeniem wielu sprzedawców winduje ceny, szczególnie produktów potrzebnych do świątecznych przygotowań. Kup więc wcześniej mąkę, mak, orzechy i bakalie czy grzyby. Jeżeli potrzebujesz produktów suchych i masz w planach większe gotowanie, warto wypatrywać promocji i np. wybrać 10 kg mąki z przeceny, niż codziennie kupować po 1 kg.

Podziel się menu

Zaplanuj świąteczne menu – zarówno na wigilię, jak i na pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia – i podziel się obowiązkami z rodziną. Pamiętaj o jednym: to że Święta będą organizowane w Twoim domu nie oznacza, że wszystko musi być na Twojej głowie. Przecież goście to Twoja rodzina! Podzielcie się więc obowiązkami: mama może upiec makowiec i pierniczki, siostra przygotować pierogi i uszka, a brat kupić karpia. Dzięki temu, że każdy dołoży coś od siebie, będziesz mógł sporo zaoszczędzić, a przygotowanie do Świąt nie spadnie jedynie na Ciebie.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj