Suplementy i… suplementy

Suplementy diety są udostępniane najczęściej w postaci kapsułek ze skoncentrowanymi witaminami lub minerałami. Bywają też w formie proszku dodawanego do pokarmów. Ich zadaniem jest szybsze uzupełnienie brakujących składników w organizmie. Mimo to suplementy diety wywołują nierzadko dyskusje, między innymi za sprawą badań produktów niektórych firm. W części suplementów odkryto braki reklamowanych składników, w innych szkodliwe dla zdrowia bakterie.

Jednakowoż suplementy diety bywają niezbędne, tyle że warto jest skorzystać z ofert sprawdzonych producentów, zwłaszcza tych, którzy proponują suplementy naturalne. W Polsce suplementy diety nie są zaliczane do leków, choć są sprzedawane głównie w aptekach.

Rodzaje suplementów

Suplementy diety można dzielić nie tylko ze względu na ich przeznaczenie, ale również biorąc pod uwagę pochodzenie składników – mogą być bowiem naturalne i syntetyczne.

Jedne suplementy mogą zawierać głównie witaminy lub elektrolity, inne ekstrakty roślinne, błonnik lub odpowiednie kwasy tłuszczowe. Dlatego ze względu na skład mogą mieć pozytywny wpływ na zwiększenie odporności układu immunologicznego, naczyniowego, pokarmowego lub kostnego. Mogą też sprzyjać zrzuceniu nadwagi lub też uspokajać. Część składników suplementów zdaniem producentów wzmaga popęd seksualny.

Niektóre suplementy diety są reklamowane jako opóźniające proces starzenia i jako antyrakowe. Wśród składników dodawanych do naturalnych suplementów diety dużą popularnością cieszą się między innymi kurkuma (jako między innymi antyrakowa i opóźniające proces starzenia) oraz wyciąg z mniszka lekarskiego. Na pewno suplementy dadzą korzystne efekty w okresie wzmożonego zapotrzebowania na witaminy lub minerały, na przykład w trakcie intensywnej pracy, niekoniecznie fizycznej.

W skład suplementów uspokajających wchodzą najczęściej wyciągi z melisy, kozłka lekarskiego, męczennicy cielistej i chmielu zwyczajnego. Wątrobę i poziom cholesterolu pomoże podregulować wspomniany mniszek lekarski.

Suplementy naturalne – jak je wybrać?

Nie jest to takie proste, ponieważ nierzadko reklama mówi swoje, a rzeczywistość, czyli badania, pokazują swoje. Mimo to bywają sklepy i firmy, które wyrobiły już sobie dobrą opinię wśród klientów, takie jak okplanet.pl, specjalizują się wyłącznie w leczniczych produktach ekologicznych i naturalnych, w których nie ma dodatkowych środków chemicznych.

Kupując suplementy diety warto jest dokładnie poznać ich skład, co możemy znaleźć w internecie. Internet (zwłaszcza fora) może nam też przekazać opinię o firmie.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj