Strój na rozmowę kwalifikacyjną

Strój na rozmowę kwalifikacyjną jest jednym z najważniejszych elementów pierwszego wrażenia jakie robimy na pracodawcy. Kandydat swoim wyglądem buduje wyobrażenie tego jakim będzie pracownikiem. Zanim wybierzemy się na rozmowę o pracę najlepiej przejrzeć szafie w myśl reguł dress code, czyli zasad ubioru w pracy. Najważniejsze to wyglądać schludnie  i elegancko.

W doborze garderoby duże znaczenie ma również stanowisko na jakie się ubiegamy. Jeżeli staramy się o stanowisko fryzjerki czy animatora, można pozwolić sobie na więcej szaleństwa niż ubiegając się o posadę w biurze, czy banku. Wiele poradników stawia na klasyczną jasną, najlepiej białą koszulę bez dużego dekoltu, ciemną, granatową lub czarną spódnicę do kolan oraz buty na niewysokim obcasie zakrywające palce i pięty. Na ten moment można zapomnieć o kanonach mody i ekstrawagancji i skupić się na klasyce. Dodatki powinny być raczej stonowane, włosy zadbanie uczesane, a twarz podkreślona delikatnym makijażem.

rozmowa kwalifikacyjna

sxc.hu

Mężczyźni najlepiej zaprezentują się w klasycznym, ciemnym garniturze oraz krawacie w stonowanych barwach. Bez względu na pogodę należy wybrać eleganckie buty. Ważne jest aby przed rozmową kwalifikacyjną zadbać o twarz, gdyż mężczyzna bez zarostu wygląda schludniej i czyściej. Nie zapominajmy również o szczegółach, takich jak starannie wyprasowana koszula, zadbane dłonie i paznokcie, wypastowane buty. Najbardziej popularnymi błędami kandydatów jest żucie gumy podczas rozmowy, założenie sandałów do garnituru, czy ostry makijaż i duszące perfumy. Istotną kwestią jest to by w wybranym stroju czuć się swobodnie i komfortowo. Garderoba powinna dodawać pewności siebie oraz podkreślać profesjonalizm. Pamiętajmy jednak, że wygląd to nie wszystko i nie zapewni nam on stanowiska w danej firmie, dlatego warto się przygotować do rozmowy również pod względem merytorycznym.

 

Klaudia Izert

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj