Sposoby na zdrowe zęby

Właściwa higiena jamy ustnej jest podstawowym sposobem na utrzymanie zdrowia zębów. Warto wiedzieć, jak pielęgnować zęby, by długo nam służyły i były w nienagannym stanie.

1. Codzienna troska o zęby

Statystyki pokazują, że wielu Polaków nie dba o zęby i nie posiada szczoteczki do zębów. Tymczasem codzienna higiena jamy ustnej jest podstawowym sposobem na zdrowe zęby. Dentyści zalecają, by szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, a ponadto wieczorem należy używać nitki dentystycznej do wyczyszczenia przestrzeni międzyzębowych i wypłukać zęby płynem przeznaczonym do płukania ust.

2. Regularne kontrole u dentysty

Dla zdrowia zębów ważne są również regularne wizyty u stomatologa. Kontrola u dentysty powinna odbywać się przynajmniej dwa razy w roku. Dzięki temu możliwe jest szybkie zauważanie malych ubytków i szybkie ich naprawienie. Wizyty kontrolne co pół roku pozwalają także na zauważenie objawów innych chorób, które mogą dotknąć naszych zębów i dziąseł, takich jak paradontoza.

3. Higienizacja jamy ustnej

Dwa razy w roku warto wykonać higienizację jamy ustnej, czyli zabiegi, które pozwolą na usunięcie zalegającego kamienia nazębnego. Dentysta bielany najpierw wykona skaling, aby rozbić kamień nazębny, zaś następnie przejdzie do piaskowania, które ma na celu uzyskanie efektu gładkich zębów. Ostatnim etapem higienizacji jamy ustnej jest wykonanie fluoryzacji, która zabezpiecza zęby przed próchnicą.

4. Odżywiaj się zdrowo

Prawidłowe odżywianie jest ważne dla całego naszego ciała. Aby mieć zdrowe zęby, należy pamiętać o odpowiedniej ilości nabiału w diecie. Zawiera on wapń, będący budulcem zębów i kości. Niezbędne są także witaminy, zwłaszcza C, D i A. Unikaj produktów zawierających duże ilości cukru – jest on doskonałą pożywką dla bakterii, wywołujących próchnicę. Po spożyciu słodkich produktów koniecznie umyj zęby.

5. Korzystaj z osiągnięć stomatologii

Dzięki rozwojowi stomatologii w przypadku problemów z zębami możesz skorzystać z różnorodnych rozwiązań. Nowoczesne plomby, implanty czy sposoby na wybielenie zębów pozwolą, aby twój uśmiech był zawsze piękny i lśniący, a zęby były zdrowe.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj