Ślubne przygotowania

Chcecie się pobrać, ale przerażają Was kilkumiesięczne przygotowania i nerwy z nimi związane? Oto porady, które podpowiedzą Wam, w jaki sposób zorganizować wszystko na czas i nie stracić przy tym głowy.

 

Najważniejszą zasadą jest przemyślenie wszystkiego odpowiednio wcześniej. Planowanie ślubu rozpocznijcie od sporządzenia listy zadań, które musicie wykonać. Aby ułatwić sobie zadanie, możecie między sobą podzielić się poszczególnymi obowiązkami. Do przygotowań warto zaangażować także świadków i najbliższą rodzinę.

 

Wybór lokalu

Przed ustaleniem daty ślubu, musicie zarezerwować salę, w której ma się odbyć wesele. Bez względu na to, czy jest to duże miasto, czy może mniejsze miasteczko, lokal rezerwuje się dwa, nawet trzy lata wcześniej. Oczywiście możecie trafić na wolne terminy. Wszystko zależy od pory roku i miesiąca na którym Wam zależy. Zanim jednak zdecydujecie się na konkretne miejsce sprawdźcie, czy Wasza decyzja jest słuszna. Jeżeli nigdy wcześniej nie byliście gośćmi tego lokalu, wybierzcie się do niego na kolację, wypróbujcie dania z menu i zwróćcie uwagę na jakość usług. Jeśli potrzebujecie wynająć pokoje dla osób przybyłych z daleka, musicie zwrócić uwagę również na to, czy dany lokal połączony jest z usługami hotelowymi. Pamiętajcie jednak, że to dodatkowy wydatek. Gdy wybór już padnie uzgadniacie, czy interesuje Was jedno, czy dwudniowe przyjęcie. Następnie przechodzicie do ustalenia sprawy menu oraz ewentualnych atrakcji. Alkohol, owoce i ciasta możecie przygotować we własnym zakresie. Jest to dobre rozwiązanie, bowiem ich zakup wyjdzie Wam o wiele taniej niż kwota, jaką wystawiłby Wam za to dom weselny. Jeśli chodzi o ceny, to te są bardzo zróżnicowane, w zależności od miasta, prestiżu lokalu jak i zamówionego menu. Nie bez znaczenia są także i poprawiny. Zazwyczaj jest to wydatek od 150 do 300 zł od osoby nie licząc kwoty wydanej na te produkty, które organizujecie sami.

 

Formalności, czyli papierkowy zawrót głowy

Jeszcze parę lat temu ślub kościelny musiał być potwierdzony ślubem cywilnym. Dziś, gdy bierzecie ślub w kościele, to na nim spoczywa obowiązek dopełnienia formalności cywilnych. Zanim jednak dojdzie do tzw. ślubu konkordatowego, musicie przygotować niezbędne do tego dokumenty, czyli: metryki chrztu, świadectwa bierzmowania, świadectwa potwierdzające udział w katechezie licealnej, zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa, potwierdzenia odbycia nauk małżeńskich, zaświadczenie o nadanych zapowiedziach i pierwszej spowiedzi przedślubnej. Nie zapominajcie o dowodach osobistych. Wszystkie te dokumenty wymagane są wtedy, kiedy decydujecie się na ślub w swojej parafii. Sprawa przedstawia się nieco inaczej, jeżeli marzycie o ślubie w katedrze w innym mieście lub w małym kościółku nad morzem. W tym przypadku oprócz wymaganych dokumentów pojawia sie dodatkowe utrudnienie – zgoda swojego proboszcza na ślub w innej parafii. Nie jest to łatwa sprawa, bowiem parafie niechętnie wydają odpowiednie dokumenty. Wybierając ślub cywilny musicie dostarczyć do USC: akty urodzenia, dowody osobiste, a w przypadku osób rozwiedzionych – skrócone odpisy aktu poprzedniego małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub sentencją wyroku.

slub

sxc.hu

Muzyka

Znalezienie zespołu, przy którego muzyce będą bawili się zarówno młodzi jak i starsi, nie jest łatwym zadaniem. Dlatego przed Wami długie poszukiwania, chyba, że macie już wybraną grupę muzyczną, która sprawdziła się na niejednym weselu. Zamiast zespołu, możecie wynająć Dj-a. Takie rozwiązanie ma coraz więcej zwolenników. Pamiętajcie, że bez względu na to, czy wybraliście zespół, czy Dj-a, to Wy ustalacie rodzaj muzyki.

 

Fotograf i kamerzysta

Na około trzy miesiące przed ceremonią poszukajcie fotografa i kamerzysty lub ekipy „kręcąco-pstrykającej”. Zapoznajcie się z proponowaną przez nich ofertą i jeżeli to możliwe, obejrzyjcie ich dokonania. Możecie również popytać wśród znajomych, którzy niedawno wzięli ślub. Zapytajcie się ich, czy polecają Wam kogoś, kogo sami wybrali, obejrzyjcie ich zdjęcia i filmy oraz wypytajcie o szczegóły współpracy.

 

Zakup sukni i garnituru

Wybór kreacji ślubnej należy do Panny Młodej. Suknię można kupić w salonie mody ślubnej, uszyć w pracowni lub po prostu wypożyczyć. Należy pamiętać, że to wszystko powinno być zaplanowane na kilka miesięcy przed uroczystością. Asortyment na rynku jest szeroki, ale wybór nie jest tak prosty, jak się może wydawać. Pan Młody na tę okazję może ubrać klasyczny garnitur lub bardziej ekstrawagancki- smoking.

 

Piękny wygląd

To, jak będziecie wyglądać zależy od czasu i wysiłku, jaki musicie w to włożycie. Szczególnie ważne jest to u kobiet, które swoim wyglądem mają olśnić nie tylko swojego ukochanego, ale także wszystkich zaproszonych gości. Wskazane jest, aby na dwa miesiące przed ślubem odwiedzić kosmetyczkę. Ona poleci odpowiednie zabiegi oczyszczające i pielęgnujące, a także omówi sprawę depilacji. Pomoże także dobrać odpowiedni makijaż i manicure. Panowie również powinni skorzystać, z chociaż jednego zabiegu oczyszczającego cerę. Warto poszukać dobrego fryzjera, który dobierze odpowiednią fryzurę i przeprowadzi wcześniej jej próbę. Nie należy z tym zwlekać, bo fryzura robiona w dniu ślubu, może się nam nie spodobać, a na jej ewentualne zmiany możemy nie mieć już czasu. Pary mogą także zapisać się na regularne ćwiczenia na siłowni i na opalanie w solarium. Zgrabna sylwetka i opalenizna nie tylko ładnie wyglądają, ale i wpływają korzystniej na samopoczucie.

 

Obrączki

Mogą być wykonane ze złota, platyny lub białego złota. Wybór zależy od gustu. Salony jubilerskie oferują przeróżne wzory biżuterii, z których każdy może znaleźć coś dla siebie. Bardzo miłą pamiątką jest zamówienie grawerowania Waszych imion i daty ślubu.

 

Zaproszenia

Można je przygotować we własnym zakresie lub zlecić ich wykonanie specjalistycznej firmie bądź też  grafikowi. Bardzo ważną rzeczą jest to, aby współgrały one z pozostałymi dodatkami, np. kolorem kwiatów, bukiecikami dla gości lub wystrojem sali. Osoby, które otrzymają zaproszenie powinny mieć przedsmak tego, co będzie działo się w dniu zaślubin. Na każdym zaproszeniu powinny znaleźć się informacje na temat: personaliów Państwa Młodych, daty i godziny, miejsca ceremonii i miejsca przyjęcia. Dodatkowo powinna zostać zaznaczona informacja z prośbą potwierdzenia przybycia i dołączone do niej numery kontaktowe – jeden do Panny Młodej i drugi do Pana Młodego. Taka informacja, ułatwi Wam planowanie liczby gości na przyjęciu weselnym. W dobrym tonie jest osobiste wręczenie zaproszeń wszystkim gościom na trzy miesiące przed ślubem. Wiadomo, że czasami jest to niemożliwe, dlatego gościom z daleka, należy wysłać je pocztą. Pamiętajcie, że zaproszeń nie powinno się wręczać później niż miesiąc przed ślubem. Jest to nieeleganckie i zaproszona osoba, ma prawo się obrazić i nie przyjść na wesele.

 

Bryczka czy stylowa limuzyna

Do ślubu można pojechać bryczką, wypożyczonym zabytkowym rolls roysem, białą limuzyną lub zwykłym samochodem. Najistotniejsze jest to, aby wybrany przez nas środek lokomocji, był czysty i pięknie udekorowany. Dodatkowym jego autem będzie pojemny bagażnik, w którym można będzie pomieścić wszystkie prezenty od gości i kwiaty.

 

Prezenty

Jeżeli chcecie dostać coś innego niż pieniądze, musicie pomyśleć, co to właściwie ma być. Możecie sporządzić specjalną listę prezentów, które chcielibyście dostać. Lista w wymienionymi przedmiotami powinna trafić do Waszych świadków, którzy odpowiednio wcześniej poinformują o niej wszystkich gości i wraz z nimi ustalą, kto co kupi. Zamiast kwiatów i czekoladek możecie poprosić np. o podstawowe kosmetyki lub artykuły papiernicze, które przekażecie wybranemu domu dziecka. Niektórzy proszą o drobne datki pieniężne lub karmy dla psów i kotów, które trafiają do najbliższego schroniska dla zwierząt.

 

Podziękowanie dla gości

Pomyślcie nad tym, jak podziękujecie gościom za towarzyszenie podczas ceremonii ślubnej i przyjęcia. Wręczane na koniec imprezy ciastka i kawałki tortu to jedno, bo oprócz tego, możecie przygotować pamiątkę, która będzie wszystkim przypominała mile spędzone wspólnie chwile. Najbardziej popularne są wykonane z masy solnej i gipsu figurki, np. aniołki lub postaci przypominające parę młodą oraz serduszka. Dobrym pomysłem są także migdały, zapakowane w małym pudełeczku lub w woreczku. Możecie też pomyśleć o zrobieniu sobie z każdą zaproszoną parą pamiątkowego zdjęcia. Po odrobieniu fotek, możecie wysłać je pocztą wraz z liścikiem, w którym jeszcze raz podziękujecie za ich przybycie. Pomysłów jest wiele, wystarczy troszkę pokombinować.

 

Katarzyna Borowiec-Bender

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj