Skąd projektanci czerpią inspirację?

Zacznę od słów, które wyjaśniają wszystko. Brytyjski projektant w dwóch zdaniach zdradza cały sekret. Bez wahania wręcza światu wytrych do skarbnicy pomysłów. Dlaczego? Dlatego, że wytrych to nie klucz i tylko w wprawnych rękach stanowi użytek. Sir Paul Smith, bo o nim mowa, o inspiracji mówi: „Inspirację można znaleźć wszędzie… A jeśli tobie się to nie udaje, to znaczy, że nie patrzysz we właściwy sposób – spróbuj więc rozejrzeć się jeszcze raz.” Słowa mówiące wszystko i nic zarazem, dlatego pomęczmy przez chwilkę ten temat.     Książki są skarbnicą wiedzy, inspiracji również. Nie tylko te o modzie. Projektanci czytają najrozmaitsze pozycje. Wybór zależy od nastroju, indywidualnych upodobań. Słowo pisane zmusza do wizualizacji. Nie podaje konkretnej formy a jedynie jej zarys, wszystko zależy od wyobraźni. Jeden tekst w głowie różnych osób może owocować zupełnie różnym obrazem. To właśnie daje książkom tak wielką moc, czytamy to samo ale każdy dostrzega to co chce wiedzieć.

inspiracje projektantow

sxc.hu

Telewizja jest oknem na świat. Projektanci doskonale wiedzą, że w ich fachu dopuszczalne jest bycie o krok do przodu, ale kategorycznie nie można pozostawać w tyle. By ich pomysły były na czasie, oni również muszą być na bieżąco. Programy informacyjne, filmy dokumentalne, produkcje typu reality show, relacje z wydarzeń, w których nie mogli uczestniczyć osobiście – uważnie oglądają wszystko w poszukiwaniu natchnienia.

Podróże kształcą. Nie chodzi tu tylko (o oczywiście bardzo cenne) informacje encyklopedyczne ale również, a może przede wszystkim o kształcenie charakteru, życiowej postawy. Poznawanie nowych kultur, ich odmienności, nowego spojrzenia na świat może całkowicie odmienić człowieka. Na wszystko co znał do tej pory spojrzy świeżym okiem, zobaczy w innych barwach. Już to stanowi dla projektanta bezapelacyjny powód, by nie tracić czasu w domu przy pustym szkicowniku. Jednak podróże to także nowe smaki, krajobrazy, fauna i flora, to nieskończone źródło inspiracji.                                                                       Martwa natura przemawia do nich różnymi językami. Nic nie traktują powierzchownie. We wszystkim doszukują się czegoś wyjątkowego, nie zauważalnego na pierwszy rzut oka. Przedmioty takie jak obrazy, rzeźby, dzieła sztuki, zabytki ale również  rzeczy codziennego użytku, gadżety, starocie wszystko to może stać się muzą nowej kolekcji. Szukanie bodźca odpowiedzialnego za nowy pomysł polega w tym przypadku na wzbudzeniu w sobie osobistego stosunku do przedmiotu i jego interpretacji.

Muzyka łagodzi obyczaje, brak weny również. Dźwięki silnie oddziałują na nasze zmysły a twórcą sztuki tego właśnie potrzeba. Nic więc dziwnego, że projektanci nastawiają uszy i… słuchają.

Życie codzienne. Spotkania z przyjaciółmi, mijani na ulicy ludzie, obowiązki i przyjemności dnia powszedniego, wszystko co ich otacza i spotyka, krótko mówiąc to czego jeszcze nie wymieniłam, projektanci wszędzie odnajdują inspirację.

Gracjana

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj