Samotna starość

Nikt z nas z pewnością nie wyobraża sobie okresu starzenia się w samotności. Starość w pojedynkę stanowi pewnego rodzaju temat tabu we współczesnym świecie. Dlaczego tak się dzieje, że zostajemy sami?

Według przeprowadzonych badań ludzie na całym świecie zapytani o to, czego najbardziej się obawiają, zgodnie odpowiedzieli, że samotnego starzenia się. Prawie każdy z nas obcując z innymi przez całe życie, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak może wyglądać życie bez rodziny, przyjaciół czy nawet przypadkowo napotkanych ludzi na ulicy. Ci, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, wiedzą, że samotność jest największym wrogiem człowieka.

samotna starosc

sxc.hu

Komu zawdzięczamy taki los?

Istnieją różnorodne powody tego, czemu ludzie zostają sami. Rozbita rodzina, nieutrzymywane kontakty czy własna wola. Niektórzy sami chcą trzymać się na uboczu, być bardziej wyobcowanym. Takie życie im nie przeszkadza, co może wynikać z przyzwyczajenia, zbyt niskiej samooceny czy wcześniejszych rozczarowań.

Człowiek starszy w obliczu samotności zachowuje się specyficznie. Stale szuka kontaktu z ludźmi, nawet tymi nieznajomymi. Pragnie choć na chwilę zainteresowania oraz szuka zajęcia, by przestać myśleć o swojej sytuacji. Nie powinno się odpychać takich ludzi. Krótka pogawędka w autobusie czy na ulicy nikomu nie zaszkodzi, a niejednemu samotnikowi może wiele pomóc. Ludzie niecierpiący na starczą samotność, nie zdają sobie sprawy, z tego jak może wyglądać życie innych.

Obok samotności figuruje temat domów opieki, które nie w opinii ludzi nie spotykają się z aprobatą. Kojarzone są głównie z wyrzeknięciem się rodziny, wygnaniem. Oddawanie kogoś bliskiego do takiego ośrodka jest negowane. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że powstaje coraz więcej bardziej nowoczesnych domów, w których staruszkowie czują się naprawdę dobrze. Mają właściwą opiekę, towarzystwo i zapełniony czas wolny.

Obecne położenie ludzi starszych, którzy są samotni nie jest najgorsze. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Nie należy się załamywać. Trzeba stawić czoła rzeczywistości i zastanowić się, w jaki sposób można zmienić swój los. Na początku należy jasno określić cel i dokonać odpowiedniego wyboru. Zadanie pytania: skąd wziął się taki stan rzeczy?, na pewno pomoże zdiagnozować ten problem. Dobrym sposobem będzie również odświeżenie starych kontaktów i nieunikanie ludzi. Może akurat będzie możliwość spotkania kogoś o podobnych zainteresowaniach, z kim rozmowa będzie naprawdę miła. Jednak najważniejsze jest, aby nie robić nic na siłę. Nie należy zmuszać się do czegoś, co nie sprawia komuś przyjemności. Zachowanie odrobiny cierpliwości, niezrażanie do innych spowoduje odmianę życia towarzyskiego każdego z nas na lepsze.

Anna Orechwo

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj