Rozkoduj kłamstwo

Społeczeństwo bazuje na dwóch przeciwstawnych wartościach takich jak prawda i fałsz . Kto z nas nie został oszukany? . Czy zdarzyło Ci się otrzymać zapłatę za szczerość w wysokości steku kłamstw?  Na szczęście nie pozostajemy zupełnie bezradni wobec kłamczuchów, manipulatorów, czy intrygantów.  Intuicja połączona z obserwacją naszego rozmówcy pozwoli nam czuć się bezpiecznie. Zwróćmy uwagę na gesty, mimikę oraz przyjętą pozycje ciała. Możemy się bronić przed kłamcami poznając kilka sekretów walki, które prezentuje poniżej.

klamstwo

sxc.hu

Unikanie kontaktu wzrokowego. Jeśli rozmówca wodzi wzrokiem, unika z nami kontaktu wzrokowego to pierwszy sygnał, że próbuje skrywać prawdę. Dla bystrego obserwatora taka osoba wydaje się bać spojrzeć nam w oczy.  Niestety niektórzy potrafią „kłamać prosto w oczy”, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na częstotliwość drgania powiek, czy też odruch źreniczny.

Dłonie i gesty rąk. Notoryczne podrapowanie po nodze, uchu, czy nosie, oraz lawirujące do dokoła ciała ręce, to zachowanie na które koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę. Kłamczuch podświadomie próbuje zapanować nad towarzyszącym nam stanem emocjonalnym. Niekontrolowane postukiwanie nogą może też sygnalizować, że dany temat jest niewygodny dla rozmówcy, który jest nim zniecierpliwiony.

Jąkanie się oraz zmiana tonu głosu. Osoby konfabulujące często zmyślają fabułę na poczekaniu, dlatego tworząc nieprawdziwą historię nie rzadko zacinają się albo ich głos przybiera nadzwyczaj neutralną, pozbawioną emocji barwę głosu. Notoryczni kłamcy natomiast posługują się jednolitą, dość ubogą fabuła, w którą starannie wplątują pewne wydarzenia, tak aby za każdym razem wydawała się inna. Są wprawionymi mówcami ale zdradzić ich może fakt, że często ich wypowiedź jest sprzeczna bądź pozbawiona emocji.

Kłamca próbuje także zachować odpowiedni dystans., przybiera postawę obronną, która polega na ukrywaniu rąk tj. zakładaniu je za siebie, krzyżowaniu. Jest często zgarbiony, próbuje skupić swój wzrok na czymkolwiek byleby nie na rozmówcy. Wygląda jak gdyby bronił się przed atakiem.  Każdy atak wiąże się ze stresem, któremu towarzyszy pocenie się, drżenie  mięśni czy też przyspieszony oddech.

Zachowując w pamięci powyższe wskazówki będziemy mogli uchronić się przed atakiem i stanąć przed kłamcą na wygranej pozycji. Wystarczy pamiętać, że ciało rozmówcy samo w sobie jest doskonałym wykrywaczem kłamstw i nie potrzeba nam poligrafu by zauważyć czyjąś nieczystą grę słów.

 

Bernadetta Gacek

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj