Rolety, żaluzje czy firanki – modne okna na lato

Lato to czas, gdy okna najchętniej zostawilibyśmy otwarte przez całą dobę. Nie zawsze jest to możliwe i bezpieczne, więc warto zadbać o takie osłonięcie szyb, które nie pozwoli na szybkie nagrzewanie się pomieszczenia. Do najpopularniejszych wyborów należą współcześnie firanki, żaluzje i rolety. Każdy z nich pasuje do innego wnętrza i tym przede wszystkim kierujemy się przy wyborze. Warto jednak pamiętać, że ogromny wybór mechanizmów i tkanin pozwala na takie dopasowanie dekoracji okna, które nie tylko doskonale wygląda, ale spełnia także inne funkcje.

Dodatkowym elementem mocowanym w oknach w czasie lata są moskitiery. Warto pomyśleć o tym przed wyborem firanek, żaluzji czy rolet, aby całość była spójna i pasowała do całego stylu pomieszczenia.

Firanki w oknach – wady i zalety

Firanki dobrze sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych, glamour i w dużych pomieszczeniach. Zajmują miejsce, ale jednocześnie dają wrażenie przytulności i „domowy” klimat. Należy jednak pamiętać, że jeśli zależy nam na prywatności, do firanek najlepiej dobrać zasłony, które uchronią nas przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Zaletą firanek jest ich ogromny wybór – można decydować na różne tkaniny, o różnym splocie, przejrzystości etc. Dodatkowym plusem jest także możliwość wykorzystania ich jako ochrony przed owadami, gdy nie ma możliwości zamontowania moskitiery.

Rolety w oknach na lato – ochrona przed słońcem

Zamontowanie w oknach rolet pozwala na ochronę przed promieniami słonecznymi, które wpadają do pomieszczenia. Dzięki temu powietrze wewnątrz nie nagrzewa się tak szybko, co jest szczególnie istotne np. w przestrzeni biurowej, w której spędza się czas, siedząc przez kilka godzin, oraz w sypialni, gdzie optymalna temperatura wpływa na zdrowy sen. Można zdecydować się na wiele rodzajów rolet – rolety rzymskie, rolety typu „dzień/noc”, a nawet rolety zewnętrzne, które mogą pełnić funkcje moskitiery. Zaletą rolet jest to, że odbijają one promieniowanie ultrafioletowe lub pochłaniają je. Dzięki temu nie tylko chronią pomieszczenie, ale także nie niszczą się i nie blakną pod wpływem słońca.

Żaluzje w oknach – regulowanie natężenia słońca

Zaletą zamontowania żaluzji w oknach jest możliwość regulowania natężenia promieni słońca, co ma szczególne znaczenie w lecie, gdy zależy nam na jak największej ochronie przed słońcem. Można wybierać między rodzajami, z których wykonane są żaluzje (np. drewniane lub bambusowe), oraz szerokością lameli, czyli ruchomych elementów.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy firanki, rolety czy żaluzje – każda z tych opcji będzie pasować do naszego wnętrza, jeśli zostanie odpowiednio dobrana i wykonana z pasujących do całości materiałów.

Zdjęcie pochodzi ze strony solaro.com.pl

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj