Rodzaje zajęć rozwojowych w przedszkolu

Okres przedszkolny to czas intensywnego rozwoju socjalnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego.

Z tego względu praca nauczycieli w przedszkolu to nie tylko opieka nad dziećmi, ale także edukacja i zajęcia wspierające ten rozwój. W jaki sposób wygląda program zajęć w przedszkolu?

Zabawa i nauka

Oczywiście rodzaj zajęć jest uzależniony od grupy wiekowej, ale każde przedszkole zapewnia maluchom naukę poprzez zabawę, czas, który mogą poświęcić na samotną zabawę, a także opiekę wraz z elementami dnia, takimi jak posiłki czy drzemka. Zajęcia edukacyjne poranne zazwyczaj odbywają się po śniadaniu. Czas ich trwania jest dostosowany do wielu malucha. W tym czasie przedszkolaki uczą się liter, cyfr, poznają pojęcia, pory roku, dni tygodnia czy charakterystykę pór roku. Jest to swego rodzaju przygotowanie do zajęć szkolnych. Uczy skupienia, koncentracji, ale także pozwala przyswajać wiedzę na przykład dzięki pomocom takim jak wierszyki, piosenki czy plansze oraz inne pomoce naukowe. Przedszkole to czas, kiedy dziecko uczy się na konkretach.

Nie brakuje także zajęć pozwalających wyładować nagromadzoną energię i rozwijać się ruchowo. W tym celu służą zajęcia ruchowe i spacery. Takich zabaw i gier jest w ciągu dnia bardzo dużo, ponieważ maluchy maja wiele energii, zaś czas koncentracji i siedzenia w kółeczku w pobliżu pani nauczycielki jest ograniczony. Ogromne znaczenie maja także zajęcia plastyczne, czyli rysowanie, malowanie, wyklejanki i inne rodzaje aktywności. Nie tylko kształtują poczucie estetyki, ale także ćwiczą małą motorykę, która będzie niezbędna przy nauce pisania w szkole. Dzieci w przedszkolu mają także czas na swobodną zabawę. Te zajęcia uczą kontaktów z innymi i komunikacji. Nieodzownym elementem w młodszych grupach przedszkolaków jest drzemka. Chociaż przez dzieci jest niezbyt lubiana, to czas na regenerację sił. Dzięki temu po obiedzie znów mogą odbyć się krótkie zajęcia edukacyjne. Dodatkowo podczas posiłków i przygotowania do nich, maluchy uczą się samodzielności. Ta cecha z pewnością będzie im niezbędna w szkole. Jak widać, praca w przedszkolu to nie tylko opieka nad dziećmi i wymaga odpowiednich kwalifikacji.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj