Rodzaje uzupełnień protetycznych

Protetyka jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem prawidłowych warunków zgryzowych. Dzięki szybkiemu rozwojowi tej dziedziny istnieje wiele możliwości zastąpienia brakujących zębów tak, by wyglądało to naturalnie.

Dlaczego należy uzupełniać brakujące zęby?

Jeszcze do niedawna w przypadku zębów mocno zniszczonych ekstrakcja była rozwiązaniem, stosowanym przez wielu dentystów. Wraz z postępem w stomatologii istnieje jednak wiele różnych metod uratowania lub odbudowania zębów, nawet tych, które są mocno zniszczone. Są to między innymi uzupełnienia protetyczne stałe i ruchome, a także implanty zębowe.

Uzupełnienia stałe przy pojedynczych brakach zębowych

W przypadku braku pojedynczych zębów luki zębowe można uzupełnić dzięki koronom i mostom zębowym. W przypadku koron zębowych zachowana musi być część naturalnego zęba, na którą zostają założone korony ceramiczne lub korony porcelanowe legionowo. Z kolei w przypadku mostu zachowane muszą być dwa zęby sąsiadujące z luką zębową – zostają one oszlifowane i na nich cementuje się specjalnie przygotowany most zębowy.

Uzupełnienia stałe przy bezzębiu

Stałe uzupełnienia protetyczne mogą być także ratunkiem dla osób, które na skutek wieku, urazu lub zaawansowanej próchnicy całkowicie straciły zęby. W przypadku całkowitego bezzębia możliwe jest zastosowanie protez zębowych opartych na implantach. Po ocenie warunków kostnych wszczepia się kilka implantów, które docelowo będą stanowić podporę dla protezy stałej. Dzięki połączeniu metod implantologicznych i protetycznych wiele osób może cieszyć się możliwością normalnego mówienia i jedzenia.

Protezy ruchome

Wiele jest także osób, które korzystają z protez ruchomych, czyli tak zwanych sztucznych szczęk. Jednorazowo jest to bowiem mniejszy wydatek, jednak pamiętać należy o tym, że do pielęgnacji sztucznych szczęk trzeba specjalnych preparatów oraz klejów mocujących.

Jak widać, wśród wielu różnych uzupełnień protetycznych można wybrać takie, które będzie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj