Rekordziści na rynku sztuki

Najnowsza wystawa Nowej Sztuki w warszawskiej DESIE Unicum, to wydarzenie poprzedzające specjalną aukcję, podczas której licytowane będą prace najbardziej cenionych polskich twórców.

Mowa tutaj o takich osobistościach jak Wilhelm Sasnala, Zbigniew Libera, Marcina Maciejowski, Rafał Bujnowski, Jadwiga Sawicka, Bownik oraz Paweł Althamer. Są to artyści bardzo dobrze znani z głośnych wystaw w wielu galeriach, lecz na licytacjach pojawiają się bardzo rzadko. Właśnie dlatego wspomniana aukcja jest taka wyjątkowa, gdyż pomaga poznać nie tylko wartość artystyczną dzieł, ale również rynkową.

Na samą aukcję trafi 60 prac autorstwa kilkudziesięciu artystów, które reprezentują nie tylko rzeźbę i malarstwo, ale również fotografię i filmy wideo. Bardzo ciekawe są ceny startowe wspomnianych dzieł, gdyż z najwyższego pułapu startuje olejny obraz Wilhelma Sasnala „Westerplatte I” namalowany w 2002 roku. Jest to czarno-biała kompozycja, w której inspiracją były zdjęcia właśnie z Westerplatte. Cena wywoławcza wspomnianego dzieła to aż 90 tysięcy złotych. Przewiduje się, że obraz może zostać ostatecznie sprzedany nawet za 250 tysięcy złotych.

Praca Sasnala nie jest jednak największą atrakcją licytacji, gdyż w tej kategorii zdecydowanie przoduje wielkoformatowa fotografia „Sen Busha” autorstwa Zbigniewa Libery. Autor pokazał w swojej pracy młodą mieszkankę Iraku przytuloną do amerykańskiego żołnierza, tuż po wkroczeniu wojska alianckich do Iraku. Zdjęcie stało się bardzo popularne głównie dzięki swojej obecności na okładce „Przekroju” oraz wzbudziło bardzo wiele dyskusji. Cena wywoławcza fotografii wynosi 9 tysięcy złotych, zaś estymowana kwota sprzedaży to maksymalnie 30 tysięcy złotych.

Innym atrakcyjnym punktem tej aukcji sztuki są obrazy Marcina Maciejowskiego, który na jednym z nich przedstawia rozerotyzowaną scenę w dyskotece. Z kolei na innym swoim obrazie ironicznie przywołuje postaci znane z jednego polskiego serialu. Obrazy Maciejowskiego z pewnością wyróżniają się na tle innych prac, co powinno im zapewnić sukces podczas aukcji sztuki.

Ciekawe prace malarskie prezentują również pozostali artyści, tak więc warto pojawić się na wspomnianej licytacji. Zapraszamy również kolekcjonerów sztuki współczesnej, którzy mogą wybrać między ciekawymi filmami wideo oraz videoperformance. Na licytacji znajdzie się chociażby „Tribute to Krasiński” autorstwa Konrada Smoleńskiego, który reprezentował nasz kraj na 55. Biennale Sztuki w Wenecji w 2013 roku. Ceny licytacji filmów zaczynają się już od tysiąca złotych.

Nie należy zapominać również o miłośnikach fotografii, którzy również znajdą coś dla siebie. Mowa tutaj o barwnych kreacjach Bownika „Disassembly” z 2012 roku. Autor w swoich praca inscenizuje zmysłowe formy kwiatowe. Cena wywoławcza to 9 tysięcy złotych.

Wspomniana aukcja dzieł sztuki odbędzie się 20 września o godzinie 19:00 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 34-50. Wystawa prac przed aukcją potrwa jeszcze przez tydzień, czyli do 20 września.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj