Przeziębienie

Zdecydowana większość z nas przynajmniej raz w roku zmaga się z przeziębieniem. Najłatwiej dopada nas ono w okresie zimowym, choć co ciekawe, nie udowodniono że ekspozycja na niskie temperatury zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na przeziębienie.  Jak wiadomo, jego główne objawy to katar, kaszel, ból gardła i podwyższona temperatura ciała. Niby niegroźne dolegliwości, ale bardzo bolesne i praktyczny eliminujące nas z rutyny życia codziennego. Warto więc wiedzieć jak skutecznie pokonać przeziębienie.

przeziebienie

sxc.hu

Skupmy się na domowych sposobach. Są one skuteczne zwłaszcza wtedy gdy objawy przeziębienia nie są dokuczliwe w sposób ekstremalny. Do najbardziej popularnych metod zaliczamy picie ciepłej herbaty z dodatkiem miodu i cytryny. Swoich zwolenników ma także syrop z czosnku i cebuli, oczywiście domowej roboty. Bardzo dobry na kaszel, ma właściwości wykrztuśne i bakteriobójcze, jest tzw. naturalnym antybiotykiem. Nie należy jednak przesadzać z czosnkiem, gdyż jego nadmiar może obciążać naszą wątrobę, co na pewno nie spodoba się zwłaszcza miłośnikom mocnych trunków J. Ciepło mleko z dodatkiem masła i miodu również powinno być pomocne przy dolegliwościach związanych z przeziębieniem. Na wsi bardzo popularny jest syrop sosnowy – uzyskiwany z pączków sosny, zalewanych wodą i następnie gotowanych. Wśród syropów trzeba też wymienić syrop z kopru włoskiego, równie skuteczne w przeziębieniach.  Warto także nawilżać powietrze w pomieszczeniu w którym przebywamy, pić dużo wody mineralnej i herbat ziołowych. Z kolei napar z lipy ma właściwości przeciwgorączkowe, łagodzi katar i bóle głowy.  Mięta pieprzowa obniża gorączkę, stosowana jest również do złagodzenia kaszlu i bólu głowy. Nic jednak nie zastąpi wypoczynku i ciepłej kołdry – najlepszej naturalnej metody na przeziębienia. Wiele osób poleca także nacieranie nóg i pleców spirytusem. Bardzo istotną rolę w leczeniu przeziębienia pełni odpowiednia dieta. Pomogą ciepłe, lekkostrawne posiłki oraz spożywanie warzyw i owoców.

Gdy sytuacja staje się poważniejsza, a naturalne środki nie pomagają, należy zasięgnąć porady lekarza lub postawić na tradycyjne leki z apteki. Wydaje się jednak, że dla wielu najlepszą metodą na przeziębienie jest połączenie tabletek z metodami naturalnymi. Nie jest dobrym rozwiązaniem przesadzić w jedną bądź drugą stronę. Niedoleczone przeziębienie może prowadzić nawet do zapalenia płuc lub oskrzeli, warto więc poddać się solidnemu, domowemu leczeniu. Najlepiej w towarzystwie ciepłej, wygodnej kołdry.

 

Kamil

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj