Protezy stałe czy ruchome?

Jeszcze do niedawna, osoby, które utraciły zęby, mogły skorzystać jedynie z protez ruchomych, które co parę lat trzeba wymieniać. Obecnie jednak rozwój protetyki sprawił, że istnieje coraz więcej komfortowych dla pacjentów rozwiązań.

Protezy ruchome

Najtańszym i nadal często stosowanym rozwiązaniem są protezy ruchome, czyli tak zwane sztuczne szczęki. Są one stosowane w momencie, gdy brak jest kilku lub nawet kilkunastu zębów. Ich minusem jest fakt, że mogą one obcierać, częściej się psują, a także to, że średnio co pięć lat należy wykonać nową protezę, gdyż stara nie będzie właściwie spełniała swojej funkcji. Proteza ruchoma ogranicza także możliwości, na przykład utrudnione jest jedzenie niektórych pokarmów. Wiele osób decyduje się jednak na nią, gdyż jest to stosunkowo tanie rozwiązanie. Pamiętać jednak należy o tym, że do mycia protezy ruchomej dedykowane są specjalne produkty.

Protezy stałe

Rozwój implantologii i protetyki sprawił, że pacjenci mogą skorzystać także z rozwiązania, jakie dają protezy stałe, oparte na implantach. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku braku kilku zębów, jak i całkowitego bezzębia. Plusem jest to, że nie trzeba wstawiać implantów w miejscu każdego zęba – wystarczy kilka, by zamocować na nich protezę. Taka proteza w większości przypadków posłuży do końca życia, zaś czyści się ją tak jak i naturalne zęby, myjąc ją szczoteczką.

Inne rozwiązania protetyczne

Protezy stałe i ruchome nie są j jedynymi możliwościami uzupełnienia braków zębowych. W przypadku braku pojedynczych zębów świetnie sprawdzą się mosty legionowo, który jednak wymaga oszlifowania dwóch, sąsiadujących z luką zębową zębów. Dla wzmocnienia zębów słabych polecane są także korony porcelanowe. Mnoga ilość rozwiązań protetycznych sprawia, że pacjenci mają dużo możliwości wyboru i dopasowania rozwiązań do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Warto pamiętać o tym, że każdy brakujący ząb niesie ryzyko dla pozostałych zębów, więc wszelkie luki należy jak najszybciej wypełnić.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj