Pogodna jesień życia

Całe życie człowieka polega na opiece. W końcu człowiek to stworzenie stadne, stworzenie, które żyje najpierw w rodzinie, tej pierwszej społecznej komórce, a potem zakłada własną rodzinę.

A te rodziny są tylko małą częścią czegoś dużo większego. Cykl życia nie zmienia się – najpierw człowiek sam potrzebuje opieki jako dziecko, potem on opiekuje się swoim dzieckiem, następnie musi otoczyć opieką swoich rodziców, aż w końcu sam trafia pod opiekę swojego dziecka. Starość nie jest czymś przyjemnym. Jednak jest z całą pewnością czymś naturalnym. Życie i śmierć to dwa nierozerwalnie związane ze sobą aspekty.

Czy starość musi być smutna?

Starość rzadko jest tak całkiem beztroska i przyjemna. Bo wraz ze starością nader często przychodzą też choroby. Czasem mniej, czasem bardziej uciążliwe. Jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że starość to już tylko smutne i bezproduktywne oczekiwanie na śmierć. Starość może być godna i pogodna. Wystarczy tylko tego chcieć. Nie da się ukryć – opieka nad osobami starszymi to nie jest zadanie łatwe i bezproblemowe. Dlatego bardzo często lepiej jest je powierzyć prawdziwym profesjonalistom. I nie można się w tego typu działaniu dopatrywać czegoś bardzo złego. W końcu taki prywatny dom seniora to może być miejsce wesołe, radosne i kolorowe. Takie, w którym człowiek może czuć się bezpiecznie i szczęśliwe. A przede wszystkim takie, w którym na pewno nie będzie samotny. Nie może być skoro może przebywać w otoczeniu osób w zbliżonym do siebie wieku, które mają zbliżony bagaż doświadczeń. W dodatku w takim miejscu z całą pewnością nie będzie osobie starszej doskwierać nuda. Jeżeli tylko stan zdrowia pensjonariusza na to pozwala to może on bez większych trudności korzystać z szerokiej gamy zajęć – od prac w ogrodzie, przez zajęcia artystyczne – z szycia, szydełkowania, plastyczne, muzyczne, teatralne, po naukę tańca, języków obcych, obsługi komputera i Internetu. W końcu nigdy nie jest za późno na naukę. Często bywa tak, że człowiek przez całe lata odmawiał sobie prawa do posiadania własnego hobby, samorealizacji – bo zawsze było coś ważniejszego. W końcu na starość w odpowiednim miejscu można zacząć się realizować. To zawsze lepsze niż brak produktywności.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj