Podział obowiązków w rodzinie, czyli jak zyskać czas dla siebie?

Samo określenie rodzina jest nacechowane pozytywnie i dlatego wchodzące w jej skład osoby mają nie tylko przywilej, ale także obowiązek wzajemnego wspierania siebie w różnych aspektach życia rodzinnego.

 Spostrzeżenie to odnosi się także do podziału obowiązków, ponieważ czasy absolutnego patriarchatu dawno minęły. Kobiety w rodzinie są nie tylko żonami, matkami i gospodyniami domowymi. Bardzo często zajmują prestiżowe stanowiska, zarabiają nie mniej niż mężczyźni, toteż mają pełne prawo oczekiwać od członków rodziny odciążenia w wykonywaniu prac związanych z prowadzeniem domu.

Podział obowiązków w rodzinie a konsekwentne ich respektowanie

Ustalenie tego, czym kto się będzie zajmował, jest bardzo proste, zwłaszcza w okresie, kiedy rodzina nie ma dzieci. Jednak samo wyznaczenie obowiązków niczego jeszcze nie przesądza. Najważniejsze jest w tym względzie przestrzeganie ustaleń i konsekwentne ich respektowanie. Odkurzanie, mycie okien, trzepanie dywanów, załadownie naczyń do zmywarki (lub ich umycie) z powodzeniem może wziąć na swoje barki mężczyzna.

Kobieta musi znaleźć czas zarówno na przygotowanie się do zadań zawodowych, jak i na rozrywki, toteż nie powinna wychodzić z założenia, że wszystko najlepiej wykona sama. Mężczyźni wiele rzeczy potrafią bardzo dobrze zrobić, są nierzadko pedantami – trzeba im tylko na to pozwolić. A jeżeli czegoś nie umieją? Na przykład gotować? Na początek można posiłki przygotowywać wspólnie, a to już będzie duże odciążenie.

Polecamy również: https://twojeinfoblog.wordpress.com/2017/03/27/jak-z-glowa-planowac-budzet-domowy/

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Kiedy rodzą się dzieci, dla rodziny rozpoczyna się nowa epoka. Bez pomocy męża (partnera) kobiecie będzie bardzo trudno podołać wszystkim obowiązkom. Pranie, prasowanie, gotowanie, porządki – szczególnie w pierwszych tygodniach – mężczyzna po prostu musi przejąć, ponieważ osłabiona porodem kobieta nie jest w stanie wykonywać wszystkiego samodzielnie.

Wraz z upływem lat trzeba wręcz włączać dzieci do niesienia pomocy w domu, zaczynając od najdrobniejszych czynności, jak chociażby sprzątanie zabawek. Nauczą się utrzymywania porządku i samodyscypliny.

Źródło: TwojeinfoBlog

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj