Podstawowe symptomy ciąży

Jeżeli masz podejrzenia, że możesz być w ciąży to powinnaś wsłuchać się w swój organizm. On bardzo często podsuwa podpowiedzi. Postaraj się zaobserwować pewne zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatniego czasu. Są pewne symptomy, które mogą wskazywać na zapłodnienie. Czy dostrzegasz je u siebie?

Podstawowe objawy

Bardzo często zdarza się, że kobieta nie odczuwa żadnych oznak ciąży. Są jednak takie, których dopadają dolegliwości związane ze stanem błogosławionym już krótki czas po zapłodnieniu. Pierwsze i podstawowe symptomy związane z zajściem w ciążę są zazwyczaj ciężkie do zidentyfikowania i przypominają początek przeziębienia. Podwyższona temperatura ciała, osłabienie oraz senność pojawiają się znikąd i potrafią nieźle dać w kość. Dołączmy do tego poranne mdłości i już w ogóle lepiej nie wychodzić z łóżka. Mało tego, wszystko Cię denerwuje i nie masz na nic ochoty? Jednocześnie zjadłabyś trzy tony ogórków, maczając je w pysznym, słodkim miodzie. Drażliwość i wzmożony apetyt oraz zachcianki to dokładnie to, co towarzyszy kobietom niemalże od chwili zapłodnienia. Oprócz tego mogą one odczuwać także bolesność piersi oraz zauważać biały śluz na bieliźnie. To nie wszystko! Jednym z najbardziej znanych objawów ciąży jest brak miesiączki! To moment, w którym większość kobiet łapie za test ciążowy i nagle okazuje się, że wszystkie te symptomy miały swoje źródło w macicy, gdzie zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa.

Skąd to się bierze?

Większość objawów jest związanych z hormonami, które wręcz szaleją. Wysoki poziom progesteronu odpowiada m.in. za zmęczenie oraz nudności. Spowalnia on również pracę jelit, co powodować może zaparcia. W początkowym etapie ciąży to głównie hormony odpowiadają za wszelkie dolegliwości. W późniejszych miesiącach objawy spowodowane są innymi czynnikami, np. nacisk powiększającej się macicy na pęcherz sprawia, że kobieta musi częściej oddawać mocz albo bóle krzyża wynikają ze zwiększonego obciążenia, jakim jest brzuch i dziecko.

Posiadasz wszystkie objawy, co dalej?

Najlepiej jest po prostu wykonać test, aby się upewnić. Jeżeli wynik jest pozytywny to należy udać się do ginekologa, aby móc potwierdzić podejrzenia poprzez badanie USG. Jeżeli faktycznie jesteś w ciąży to gratulacje! Od teraz należy dbać o siebie jeszcze bardziej, lepiej się odżywiać i nie przemęczać, aby dzidziuś miał prawidłowe warunki do rozwoju. Sprawdź kalendarz ciąży, może być przydatnym narzędziem kontroli podczas dziewięciu miesięcy jej trwania. Pamiętaj, że wszelkie niepożądane i niepokojące objawy natychmiast należy konsultować z lekarzem. Jego opieka jest bardzo ważna, dlatego powinnaś znaleźć sobie zaufanego doktora, który poświęci Twojemu stanowi należny mu czas i uwagę.

Ciąża to dla wielu kobiet zaskoczenie. Niektóre z nich nie odczuwają na początku żadnych objawów i dlatego są bardzo zdziwione, gdy przychodzi informacja, że to już trzeci bądź czwarty miesiąc. Warto jest się jednak wsłuchać w organizm a w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia zapłodnienia wykonać jak najszybciej test i odwiedzić ginekologa, aby mieć ciążę pod kontrolą i móc się jak najszybciej zacząć przygotowywać do roli rodzica.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj