Płytki betonowe

Już w czasach starożytnego Rzymu znano i często wykorzystywano beton: mieszankę wody, piasku i cementu. Przez następne stulecia aż do dzisiaj beton był jednym z najczęściej stosowanych materiałów konstrukcyjnych. Kiedy mówimy „beton” widzimy koszmarne betonowe ogrodzenia, szare i smutne blokowiska, hale produkcyjne. Dzięki nowym technologiom udało się jednak stworzyć bardzo nowoczesną odmianę betonu – beton architektoniczny. Wszedł on przebojem do architektury, a szczególnie do architektury wnętrz. Wykorzystywany jest do wykańczania fasad budynków mieszkalnych i biurowców, coraz częściej gości także we wnętrzach domów i mieszkań.

Różnice pomiędzy betonem towarowym (zwykłym) a architektonicznym

Oba rodzaje betonu produkowane są z trzech podstawowych i identycznych składników: cementu, kruszywa (są to różne rodzaje piasku; najczęściej jest to piasek kwarcowy) i wody. Beton architektoniczny ma jednak inne właściwości niż zwykły. To zasługa specjalnego rodzaju cementu. Beton architektoniczny powstaje dzięki dodatkowi betonu hutniczego, dzięki temu ma bardzo wysoką jakość. Do tego kolor mieszanki po wyschnięciu jest bardziej jednolity i jasny niż betonu towarowego.

Okładziny ścian i podłóg

Beton architektoniczny ze względu na swoje właściwości może służyć do wykonywania bardzo różnych elementów do aranżacji wnętrz. W charakterze okładzin na ściany i podłogi wykorzystywane są produkowane z niego płytki betonowe. Są one produkowane w bardzo różnych wymiarach. Te, które dostępne są standardowo mają wymiary: 60 x 120 cm i 50 x 100 centymetrów;

Bezpośrednio u producenta możemy zamówić również tak zwane płyty flexi. Mogą one mieć inne, niestandardowe wymiary, mogą też mieć inny kolor i kształt. Oferowane na rynku betonowe płytki mają różną grubość. Standardowo są sprzedawane o grubości 15, 18 i 20 milimetrów. Betonowe płytki mogą mieć bardzo różną fakturę Betonowe płytki można układać zamiast tradycyjnych ceramicznych kafelków na ścianach kuchni i łazienek. Można wykończyć nimi także podłogę i to w każdym pomieszczeniu niezależnie od tego, jakie jest jego przeznaczenie. Betonowa podłoga wcale nie musi być zimna. Można ją ocieplić montując ogrzewanie podłogowe. Co ciekawe, betonowe płytki na ścinach i podłogach doskonale sprawdzają się nie tylko w surowo urządzonych loftach, ale także we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, czy rustykalnym. Beton to materiał w stu procentach naturalny, można go śmiało łączyć z detalami wykonanymi z drewna lub korka. Korek lub drewno ocieplą zimny beton, podobnie jak czerwone dodatki.

Nie tylko płytki

Z betonu architektonicznego powstają nie tylko płytki na ściany i podłogi. Do wnętrz wkraczają także dekoracyjne drobiazgi wykonane z betonu: misy, świeczniki, figurki. Tworzy się z niego również wyspy kuchenne, a betonowe meble nie są dzisiaj zastrzeżone jedynie dla ogrodów, coraz śmielej wielu projektantów wnętrz wprowadza je także do mieszkań.

Coraz częściej zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych w naszych wnętrzach pojawiają się płytki wykonane z betonu architektonicznego. Ten naturalny materiał jest nie tylko bardzo trwały, ale także odporny na zabrudzenia i wilgoć. Do tego wykonane z betonu architektonicznego płyty do wykańczania posadzek i ścian są materiałem niedrogim i prostym w montażu. Płytki betonowe sprawdzają się nie tylko we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym, ale także w tych w stylu skandynawskim i rustykalnym. Są chętnie wybierane przez osoby, które poszukują oryginalnych pomysłów na wykończenie swojego mieszkania. Więcej informacji na temat betonu architektonicznego, ciekawych aranżacji znajdziecie tutaj http://ecochata.pl

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj