Pierwsze kroki do samodzielności

W egzystencji każdego dziecka przychodzi czas, kiedy musi ono opuścić swoje bezpieczne, przytulne domostwo i wkroczyć do życia w społeczeństwie.

Niewątpliwie pierwszym takim miejscem jest żłobek lub przedszkole. Zatroskani rodzice starają się wybrać dla swoich pociech jak najlepsze miejsce. Czym zatem kierować się przy doborze placówki i na co zwrócić uwagę?

Prywatne czy państwowe

Wiele mam zastanawia się, czy zdecydować się na placówkę państwową czy też prywatną. Za pierwszą opcją przemawia stosunkowo niska cena. Prywatny żłobek lub przedszkole to już spory wydatek. Niektórzy są jednak zdania, iż wraz z wyższymi opłatami pojawia się znacznie lepsza jakość wszelkich usług. Nie do końca jest to prawda. W dużej mierze uzależnione to jest od konkretnej instytucji. Prywatne przedszkole postrzegane jest często jako miejsce, gdzie jest znacznie więcej zajęć dodatkowych, organizowane są ciekawe ćwiczenia oraz liczne wycieczki. Jednak placówki państwowe również dysponują interesującą gamą warsztatów dla najmłodszych. Dziecko musi przede wszystkim dobrze się czuć w miejscu, gdzie będzie spędzało sporo czasu. Początki zawsze są trudne. Jednak im bardziej sprzyjające otoczenie tym większa szansa na to, że maluch szybko przywyknie do nowego miejsca.

Opinia znajomych niezastąpiona

Bez względu na to jakiego rodzaju placówki szukamy, warto przeprowadzić odpowiedni wywiad. Na podstawie opinii innych będzie łatwiej zadecydować o wyborze żłobka lub przedszkola. Znajomi, w tym przede wszystkim mamy, to jedno z najlepszych i najbardziej trafnych źródeł, które dysponuje odpowiednią wiedzą w tym temacie. Doświadczenie osób, którym ufamy może być bardzo użyteczną wskazówką. Należy pamiętać również o tym, że dobre samopoczucie dziecka w przedszkolu lub żłobku zależy od atmosfery jaka tam panuje. Duży wpływ na to mają osoby tam pracujące, w szczególności pani wychowawczyni. Żłobek czy przedszkole o złej renomie powinniśmy od razu wykluczyć, jeśli oczywiście korzystamy z wiarygodnego źródła. Warto również odwiedzić kilka miejsc osobiście i dowiedzieć się paru istotnych rzeczy.

Niezależnie od tego w jakiej placówce dziecko się znajdzie musi ono przejść okres adaptacyjny. U jednych trwa on stosunkowo krótko, a u niektórych znacznie dłużej. Zazwyczaj po upływie pół roku każdy maluch czuje się już nowym miejscu swobodnie.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj