Parawany nawannowe – stwórz wygodną strefę kąpielową

Projektowanie małej łazienki oznacza konieczność walki o każdy centymetr wolnej przestrzeni. By korzystanie z pomieszczenia było komfortowe i gwarantowało swobodę poruszania, inwestorzy najczęściej decydują się na wybór kabiny prysznicowej zamiast wanny. Na szczęście na rynku znajdziemy obecnie wiele rozwiązań, które pozwolą czerpać przyjemność z relaksujących kąpieli, a jednocześnie umożliwią szybki prysznic w razie potrzeby.

Jednym z takich produktów są parawany instalowane bezpośrednio na wannie, czyli tzw. parawany nawannowe. Większość z dostępnych parawanów nawannowych jest składana, więc po zakończeniu prysznica parawan nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Kiedy korzystamy z natrysku skrzydło parawanu można rozłożyć, aby nie zachlapać łazienki wodą. Parawan umożliwia również korzystanie w wannie z deszczownicy czy urządzeń do hydromasażu, które generują silne strumienie wody.

Wybór modeli parawanów jest naprawdę ogromny. W ofercie znajdziemy tysiące produktów, które można montować na różnych typach wanien, od prostokątnych po asymetryczne lub narożne. Dzięki temu, jeżeli chcemy zamontować parawan, nie ma konieczności wymieniania całej wanny. Ruchome skrzydła parawanu mocowane są do ścian. Bez problemu zakupimy parawany jednoskrzydłowe bądź wyposażone w kilka skrzydeł składanych w różny sposób, np. w harmonijkę czy wahadłowo. Istnieją również modele z przesuwnymi elementami, które w ogóle nie ograniczają przestrzeni w łazience, a jeśli dodatkowo wykonane zostały ze szkła, stają się niemal niewidoczne. Po złożeniu, zależnie od modelu, skrzydła parawanu znajdują się na krawędzi wanny albo są przesuwane na ścianę.

Możemy zdecydować się na parawan z pojedynczym skrzydłem bądź też obudowanie całej wanny.  Parawany montowane są najczęściej na aluminiowych profilach malowanych proszkowo albo chromowanych. Sama ścianka parawanu może być przezroczysta, matowiona albo posiadać nadruk czy wytłoczenia. Wszystko zależy od tego z jakiego materiału będzie wykonana. Najczęściej stosuje się odporne na uszkodzenia szkło hartowane, akryl lub polistyren. Szklane parawany są zdecydowanie trwalsze, a także łatwiejsze do utrzymania w czystości. Czasami stosuje się dodatkowo specjalne, niewidoczne dla oka powłoki ochronne, które zabezpieczają przed osadzaniem się kamienia i innych zabrudzeń.

A co z dostępnością parawanów? Producenci oferują nam zarówno modele uniwersalne, które stanowią samodzielną konstrukcję, jak i gotowe wanny z dedykowanym parawanem. Posiadając wannę prostokątną, bez trudu znajdziemy odpowiedni produkt, jednak również w przypadku wanien asymetrycznych wybór parawanów jest spory. Parawan ma wówczas kształt specyficznie wyprofilowanego łuku bądź składającej się z kilku ruchomych elementów „harmonijki”.

Warto podkreślić, że instalacja jest niezwykle prosta i nie ma konieczności wzywania w tym celu fachowca. Wystarczy wkręcenie kilku śrub i już można swobodnie korzystać z natrysku w wannie bez ryzyka, że cała łazienka zostanie zachlapana wodą, gdy będziemy cieszyć się ciepłym prysznicem. Producenci dbają o nowoczesne wzornictwo i dobre jakościowo materiały, co sprawia, że takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale również bardzo trwałe. Zawsze warto uważnie przeczytać specyfikację wybranego produktu i sprawdzić nie tylko z jakich materiałów zostały zrobione ścianki parawanu, ale także elementy montażowe. Powinny być wykonane solidnie i odporne na działanie wilgoci.

Dzięki tak dużej ofercie parawanów nawannowych już nie musimy wybierać między wanną a natryskiem. Parawan umożliwia błyskawiczne przekształcenie wanny w wygodny prysznic, w każdej chwili. Z uwagi na swoją funkcjonalność jest to rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdzi się nawet w naprawdę niewielkich łazienkach, np. w bloku.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj