Olej konopny – do czego można stosować?

Z pewnością wszyscy Was słyszeli o oleju z konopii. Niestety, nie ma to przełożenia na znajomość zastosowania oleju. Ten tekst ma to zmienić.

Wprowadzenie do tematu

Zanim przejdziemy do sedna sprawy należy powiedzieć sobie jasno – biorąc pod uwagę oleje roślinne sytuacja wygląda klarownie – w gronie olejów roślinnych olej konopny znajduje się w ścisłej czołówce. Dotyczy to zarówno wszechstronności zastosowań i wartości prozdrowotnych. Gdyby ktoś z Was zadał teraz pytanie, co należy uznać za największą zaletę oleju konopnego – odpowiedź mogłaby być tylko jedna – wysoka zawartość Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Należy tutaj podkreślić klika rzeczy. Zacznijmy może od tego, że 80 procent składu oleju konopnego to omega-3 i omega-6. Powiedzieliśmy sobie o Niezbędnych Nienasyconych Kwasach Tłuszczowych i ta niezbędność to nie tylko i wyłącznie puste słowa. Chodzi o wiele procesów mających miejsce w organizmie. Z tym, że kwasy muszą być dostarczane do organizmu z zewnątrz. Nie można też zapomnieć o tym, że kluczowe dla działania są proporcje. Jeżeli nie będą odpowiednie to będziemy mogli zapomnieć o odpowiednim działaniu. Olej konopny charakteryzuje się wzorcowymi proporcjami, konkretnie 3:1 (3 to omega-6 a 1 to omega-3).

Olej konopny – szerokie zastosowanie

Przechodzimy do sedna naszego tekstu – zastosowania oleju konopnego. Na początku musimy jednak jasno sobie zaznaczyć podział zastosowania – olej konopny pomoże naszemu zdrowiu, naszej urodzie oraz okaże się bardzo ważny w kuchni. Zacznijmy od zdrowia.

Olej konopny ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, odpornościowy i hormonalny. Poza tym należy wspomnieć o ochronie przed nowotworami, działaniom przeciwbólowym, działaniu moczopędnym, działaniu uspokajającym i nasennym oraz eliminacji toksyn z organizmu. To tyle, jeśli chodzi o zdrowie. Naturalnie było to dość skrótowe przedstawienie tematu, w razie zainteresowania szczegółami najlepiej skonsultować się z lekarzem. Przejdźmy do urody.

Najkrócej rzecz ujmując olej konopny jest wstanie pozytywnie wpłynąć na nasz wygląd. Trudno mówić o jakichś konkretach pod względem efektów. Można powiedzieć, że właściwości upiększające oleju konopnego powinny zasługiwać na naszą szczególną uwagę. Jeżeli chodzi o to, czego zasługą są te właściwości, w szczególności należy wymienić kwas linolowy oraz alfa-linolenowy. Poza tym olej konopny w dużej mierze przypomina sebum, które wydziela ludzka skóra. Informacja ta powinna być szczególnie ważna dla osób mających skórę mieszaną, tłustą i łojotokową. Tak została nam tylko kuchnia.

Olej konopny dokładnie tak jak inne oleje roślinne świetnie pasuje do zastosowań kulinarnych. Olej ten uważa się za świetny dodatek do sałatek, past czy też sosów. Koniecznie pamiętajcie, że olej z konopi zachowuje właściwości tylko wtedy, kiedy jest jedzony na zimno (nie ma jakichkolwiek wyjątków w tej kwestii). Jeżeli obawiamy się czy olej konopny na pewno jest całkowicie bezpieczny i pełen dobroczynnych składników, postawmy na produkty tłoczone z nasion powstałych dzięki certyfikowanym i ekologicznym uprawom.

Przy tworzeniu artykułu brał udział sklep ze zdrową żywnością.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj