Obliczanie dni płodnych

Świadomość własnej płodności pozwala na rozsądne planowanie potomstwa lub zapobieganie niechcianej ciąży. Dni płodne u kobiety trwają zaledwie kilka dni w ciągu miesiąca. Warto więc umieć je rozpoznać.

 

Kobieta jest płodna zaledwie przez 4% swojego życia. Regularna obserwacja i notowanie momentu wystąpienia oraz czasu trwania okresu menstruacji pozwala wyliczyć średnią długość cyklu miesięcznego. Cykl liczy 28 dni, jednak zwykle czas jego trwania to 25-31 dni. Moment owulacji, czyli jajeczkowania, pojawia się mniej więcej w połowie cyklu. Nie jest to jednak reguła. Jest to czas najbardziej płodny w ciągu całego miesiąca.  Zazwyczaj kobieca płodność trwa od 2 do 5 dni przed owulacją, w dzień jajeczkowania i 2 dni po nim. Czas płodności zależy od żywotności żeńskich i męskich komórek jajowych. Jeżeli kobieta chce zajść w ciążę musi współżyć około 2-3 dni przed planowaną owulacją i kontynuować stosunek przez kolejne 4 dni. Codzienne uprawianie seksu nie ma zatem sensu. W wielu przypadkach częste wytryski zmniejszają ilość plemników w nasieniu, co może skutkować późniejszymi trudnościami z poczęciem.

Ustalenie dni płodnych i dni niepłodnych nie jest łatwe. Jeżeli cykle są regularne nie ma większych problemów w wyliczeniu okresu płodnego. Jeśli jednak cykle u kobiety są nieregularne, czas płodny może rozciągać się nawet na ¾ cyklu.

Pomoc można uzyskać z obserwacji własnego organizmu, który sygnalizuje czas owulacji. Jednym z sygnałów jest występujący u około 30-40 % kobiet tzw. ból owulacyjny. Jego podstawowe objawy to: pobolewanie i kłucie w okolicach podbrzusza oraz szczególna wrażliwość piersi na dotyk. W sporadycznych przypadkach towarzyszyć może temu krwawienie (zazwyczaj występujące w połączeniu z śluzem). Bóle mogą trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Brak tego typu dolegliwości nie świadczy jednak o braku owulacji. U niektórych kobiet na 2-3 dni przed owulacją, daje się zauważyć wyraźne wygładzenie cery i podatność włosów na układanie. Odpowiada za to wzrost poziomu estrogenów, który dodatkowo upewnia kobietę o zbliżających się dniach płodnych. Obserwacja nigdy nie daje pewności. Nie można dokładnie przewidzieć dnia miesiączki. Czasami opóźnia lub przyspiesza ją stres, zmiana klimatu, choroba, antybiotyki lub zwykły brak snu.

Dni płodne

Skuteczniejszym sposobem jest obserwacja śluzu szyjkowego. Na początku cyklu jest on mętny i lepki. Stopniowo staje się rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się również jego ilość. Kiedy odczuwamy mokrość, a śluz przypomina białko jaja kurzego i rozciąga się między palcami w długą nitkę, mamy do czynienia z śluzem płodnym. Proces od momentu pojawienia się śluzu do stanu surowego białka, trwa około 6 dni. Pod koniec obecności białkopodobnej wydzieliny następuje jajeczkowanie. Występowanie śluzu płodnego jest niezbędne dla zachowania męskich komórek jajowych przy życiu. Bez jego obecności żyją zaledwie 3 godziny. Gdy zauważamy, że śluz znika i jest nam sucho, mamy dni niepłodne.

W obliczaniu dni płodnych pomocne jest także mierzenie temperatury ciała. W momencie owulacji i zaraz po jajeczkowaniu temperatura jest nieco wyższa niż zwykle (minimum dwie kreski). Opada ponownie pod koniec cyklu.  Jednak, aby to zauważyć, należy obserwować i mierzyć temperaturę systematycznie – każdego dnia o tej samej porze. Najlepiej, aby pomiar dokonywany był jeszcze przed wstaniem z łóżka. Jeżeli pracujemy w nocy, temperaturę mierzymy po około trzech godzinach odpoczynku.

Kiedy nie masz czasu na obserwację lub obawiasz się, że może Cię ona zawieść, sięgnij po testy owulacyjne. Są dostępne w każdej aptece. Testy są jedną z najnowszych metod obliczania dni płodnych. Materiałem do ich przeprowadzenia jest mocz kobiety, który zawiera w swoim składzie hormon luteinizujący (LH). Obecność hormonu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania jajników i owulacji. Badając poziom LH w moczu możliwe jest określenie najbardziej optymalnego momentu do zapłodnienia i zaplanowanie poczęcia. Przeprowadzenie badania jest wygodne i proste. Między godziną 10 rano a 20 wieczorem pobierz ok. 50-100 ml moczu i oddaj go do czystego i suchego naczynia. Najlepiej, jeżeli będziesz robiła to zawsze o tej samej porze. Warto pamiętać, że aby badanie było skuteczne, na około 2 godziny przed jego wykonaniem, należy ograniczyć spożywanie płynów. Wynik będzie możliwy do odczytania w ciągu najbliższych 5 minut.

Ciekawe książki na temat ciąży znajdziecie tutaj:

Ciąża dla bystrzaków

Ciąża i poród. Wielki praktyczny poradnik

Ciąża Instrukcja obsługi

Ciąża. Poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu

 

Katarzyna Borowiec-Bender

Odpowiedź na Obliczanie dni płodnych

  1. Fajny artykuł. Dobrze że takie tematy są poruszane. Ja sobie kupiłam mikroskop owulacyjny. Sprawdza się, dlatego mogę polecić wszystkim staraczkom :)

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj