Niepłodność u kobiet – 5 najczęstszych przyczyn

Dla osób marzących o dziecku bardzo bolesne są niepowodzenia w tym zakresie. Często przyczyną niepłodności może być stres i nadmierna presja otoczenia. Jakie jeszcze czynniki wchodzą w grę? W internecie możemy znaleźć mnóstwo informacji o niepłodności u kobiet, my przedstawimy te najważniejsze i najczęściej spotykane. Wymagają one najczęściej konsultacji lekarskiej.

Nieregularne miesiączki

Pierwszym sygnałem, że w ciele kobiety może dochodzić do jakiś zaburzeń są właśnie nieregularne miesiączki. Przyjmuje się, że prawidłowy cykl trwa od 21 do 35 dni. Nie musi być on ściśle uregulowany. Problem pojawia się, gdy kobieta nie jest w stanie przewidzieć, kiedy będzie miała następne krwawienie. Nawet wtedy, kiedy prowadzi skrupulatnie kalendarzyk.

To, czy krwawienie występuje regularnie, zależne jest od owulacji. Na nią natomiast wpływ mają różne czynniki. Podstawowe to oczywiście te związane z gospodarką hormonalną. Zaburzenia, które mogą mieć wpływ na jajeczkowanie to między innymi nieprawidłowa praca tarczycy, zespół policystycznych jajników oraz zaburzenia fazy lutealnej.

Stany zapalne i infekcje

Inną przyczyną niepłodności u kobiet mogą być stany zapalne i infekcje dróg rodnych oraz moczowych. Nieprawidłowości mogą występować również wtedy, gdy stany zapalne pojawiają się w miednicy oraz w okolicach dróg rodnych, na przykład przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. Zmiany, które wtedy powstają mogą uniemożliwić zajście w ciążę.

Przewlekłe i nieleczone infekcje dróg rodnych oraz moczowych mogą być przyczyną zrostów. W konsekwencji występują niedrożności jajowodów i to one są bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Przebyte operacje chirurgiczne

Wszelkiego rodzaju interwencje chirurga w obrębie jamy brzusznej mogą być również powodem powstawania zrostów i tym samym niedrożności dróg rodnych. Nie dochodzi wówczas do zapłodnienia, ponieważ komórka jajowa nie ma kontaktu z plemnikami. Mogą się również pojawić problemy z zagnieżdżeniem zapłodnionej komórki jajowej. Wówczas dochodzić może do poronień.

Niewłaściwa masa ciała

W pogoni za wymarzoną sylwetką można popaść w przesadę. Nieprawidłowa waga jest dość częstą przyczyną niepłodności. Warto zatem sprawdzić, czy wskaźniki BMI nie są alarmujące. A jak sprawdzić, jaki mamy wskaźnik BMI? Można skorzystać z kalkulatorów udostępnionych w internecie lub obliczyć samodzielnie. Wzór na BMI  jest następujący:

Wskaźnik masy ciała [kg/m2] = masa ciała [kg] / wysokość ciała2 [m2]

Jako normę określa się wartości między 18,5 a 24,5. Tutaj należy wziąć jednak jeszcze poprawkę na cechy dziedziczne i na przykład bardzo drobną budowę ciała wśród kobiet danej rodziny.

Zbyt duża masa ciała również może stanowić problem. Warto pamiętać, że nadwaga nie wyklucza niedoborów różnego rodzaju mikro i makroelementów w organizmie. Przy problemach z zajściem w ciążę warto zwrócić uwagę na jakość spożywanych posiłków. Konieczne może być przebadanie tarczycy, gdyż jej nieprawidłowa praca ma wpływ też na wagę.

Zaburzenia układu odpornościowego

W przypadku “zespołu wrogiego śluzu” ciało kobiety produkuje przeciwciała zwalczające plemniki partnera. Ponieważ nasienie jest niszczone, to nie dojdzie do zapłodnienia. Leczenie będzie niezbędne również wtedy, gdy przeciwciała zwalczają zapłodnioną komórkę.

Inne przyczyny niepłodności u kobiet

Do czynników, które mogą mieć wpływ na płodność u kobiety, należą endometrioza, choroby metaboliczne, nieprawidłowości anatomiczne. Jeśli starania o dziecko są bezowocne, to warto skontaktować się z lekarzem, aby jak najszybciej zdiagnozować ewentualne zaburzenie. O niepłodności kobiet można także znaleźć informacje na stronie: https://www.klinikainvicta.pl/nie-moge-zajsc-w-ciaze/przyczyny-nieplodnosci/.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj