Nieplanowana ciąża. Powód do ślubu?

Ślub jest najważniejszą decyzją, jaką może podjąć dwójka kochających się ludzi. Do małżeństwa nikogo nie można i nie należy zmuszać. Jednak co zrobić w przypadku, kiedy nie planując jeszcze zamążpójścia, dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży?

Jeśli ojciec dziecka jest dżentelmenem i seks był wynikiem miłości pomiędzy nim a partnerką, to prawdopodobnie po wiadomości, że jest ona w ciąży, zaproponuje jej małżeństwo. Zdarza się i tak, że oboje są zdecydowani wziąć ślub, żeby zapewnić dziecku oboje rodziców oraz zafundować szczęśliwe dzieciństwo. Czasami do takiej decyzji namawia, a wręcz zmusza najbliższe otoczenie. Rodzice zamartwiają się, jak to będzie wyglądać, kiedy nie wezmą ślubu, a dziecko jest w drodze. Obawiają się częściej plotek niż tego, że wnuk nie będzie miał rodziców związanych świętym węzłem małżeńskim.

ciąża

sxc.hu

Co w takiej sytuacji mają zrobić przyszli rodzice? Wziąć czy może lepiej nie brać ślubu? Czy dziecko to dobry pretekst do zawarcia małżeństwa? Niekoniecznie. Czasami kierując się dobrem dziecka, jego opiekunowie mogą popełnić życiową pomyłką. Jedno jest pewne: dziecko złączy ich na zawsze. I do tego niepotrzebny jest ślub.

Dziecko nie zawsze jest owocem miłości dwojga ludzi. Dlatego bywają takie sytuacje, w których ciąża nie powinna decydować o zawarciu małżeństwa. Bo czy rozsądne jest wzięcie ślub z człowiekiem, którego ledwie znamy? I to z powodu, że przygodny seks zakończył się wpadką? Otóż nie. Jeśli wcześniejsze zachowanie było nieprzemyślane to czy warto brnąć kolejne błędy?

Jeśli już znaleźliśmy się w takiej sytuacji, to trzeba sobie uzmysłowić, że ślub nie jest jedynym wyjściem. Chyba, że już planowaliśmy go, zanim dowiedzieliśmy się, że będziemy mieć dziecko. Wtedy sprawa jest rozwiązana, ponieważ chcemy dobrowolnie zostać małżeństwem, a to jest tylko kolejny powód, który może upewnić nas w podjętej decyzji. Inaczej, gdy nie było niczego w planach. Dowiadując się o ciąży, często od razu myślimy, że przyszedł odpowiedni czas na ślub. Przecież dziecko powinno mieć oboje rodziców i wychowywać się w pełnej rodzinie. Owszem, ale warto poczekać aż opadną emocje i dopiero wtedy zdecydować, czy naprawdę chcemy wziąć ślub też dla siebie, a nie tylko dla dobra dziecka.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj