Na którym etapie życia osoby starsze przestają być samodzielne?

Każdy z nas w końcu dochodzi do takiego etapu w życiu, gdy ma problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków. Wiele osób starszych nie potrafi się z tym pogodzić i nie daje się przekonać, że powinny zacząć korzystać z pomocy innych. Jak jednak, w trosce o ich dobro, nakłonić ich do tego? Kiedy nadchodzi taki moment, że jest to wręcz koniecznością?

Utrata samodzielności — kiedy następuje

Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ze względu na to, że każdy organizm działa inaczej, jest nieco inny, a więc i zachodzące w nim procesy starzenia mogą przebiegać w odmienny sposób. Niektóre osoby dosyć wcześnie zaczynają mieć pierwsze problemy z poruszaniem, czy wykonywaniem zwykłych czynności, zaś inni świetnie będą sobie radzić przez długie lata, a być może nawet do końca swoich dni. Wiele zależy nie tylko od samego stanu zdrowia osoby starszej, ale także od jej samozaparcia. Widać to po ich stosunku do odpowiedniej diety, pilnowaniu kontroli lekarskich oraz po próbach podejmowania aktywności fizycznych.

Po czym poznać?

Czynników może być wiele. Bardzo ważna jest dokładna obserwacja seniora i wyłapywanie ewentualnych zmian w zachowaniu. Jeśli widzimy, że przestaje sobie radzić z najprostszymi czynnościami, takimi jak zrobienie sobie jedzenia, dbanie o własną higienę czy już nawet poruszanie się –powinniśmy zainterweniować.Niepokojącym sygnałem są także problemy z pamięcią, szczególnie jeżeli regularnie zauważasz, że bliska Ci osoba ma problem z takimi rzeczami jak adres zamieszkania czy imiona wnucząt lub innych bliskich osób. W takim wypadku niezwłocznie powinniśmy zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Jak można pomóc osobie starszej?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby całodobowa opieka nad seniorem. Niestety często przez natłok obowiązków nie będziemy w stanie poświęcić osobie starszej pełnej uwagi przez całą dobę. Wtedy na pomoc mogą przyjść nam domy seniora. W mazowieckim warto odwiedzić domseniora24.pl. Znajdziemy tam profesjonalną pomoc i empatycznych opiekunów.

Utrata pełnej sprawności zawsze jest trudnym wydarzeniem nie tylko dla osoby starszej ale także dla całej jego rodziny. Taka jednak jest kolej rzeczy i bardzo ważne jest to, jak sobie poradzimy z tym wyzwaniem. Odpowiednie przygotowanie i branie pod uwagę porad lekarzy, będą dobrym rozwiązaniem.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj