Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanu dziecięcego?

Rodzice, którzy wybierają dywan do pokoju dziecka doskonale wiedzą o tym, że nie będzie to wcale proste zadanie. Wynika to bowiem z tego, że poszczególne modele dywanów dziecięcych są bardzo interesujące designersko i ciężko jest się na coś konkretnego zdecydować. Dlatego, warto wiedzieć, jakimi jeszcze wyznacznikami się kierować, aby jak najlepiej wybrać dywan do pokoju swojej pociechy.

Podstawowe kryteria doboru dywanu dziecięcego

Wybierając dywany dziecięce rodzice muszą zdawać sobie sprawę z paru kwestii. Po pierwsze, dywan powinien być bezpieczny dla dziecka. Musi wobec tego mieć właściwości antyalergiczne i antypoślizgowe. To sprawi również, że będzie on funkcjonalny. Kolejno, warto zwracać uwagę na komfort, ponieważ decydując się na dywan w pokoju dziecka musimy zdawać sobie sprawę, iż będzie to powierzchnia w głównym stopniu przeznaczona do zabawy. Dzieci młodsze nie są jeszcze do końca sprawne manualnie i podczas zabawy mogą dywan pobrudzić, zalać wodą lub farbkami. W związku z tym, jednocześnie należy zwracać uwagę na kolejną kwestię, mianowicie na to, aby dywan dla dzieci był łatwy w czyszczeniu. Dywany dziecięce to dywany, jakie muszą spełniać zadania użytkowe i stricte designerskie. Dlatego, na takich modelach dywanów nie należy oszczędzać. Zwłaszcza, że dywan taki będzie znajdował się w pokoju dziecka przez wiele lat. Bardzo ważne jest to, aby był on wobec tego kolorystycznie dopasowany do całości wystroju pomieszczenia. Wówczas będzie on stanowił harmonijne połączenie z całym pokojem dziecięcym. Oczywiście, nie można też zapominać, że dywany dziecięce powinny być wykonane z gładkiego runa. To sprawi, że podczas zabawy dziecko nie przewróci się. Czasem rodziców kusi to, by wybierać dywany zjawiskowe, o grubszym runie, ale nie jest to do końca praktyczne, czy bezpieczne. Kolejno, nie można zapominać o tym, że dywany powinny podobać się samym zainteresowanym. Jeżeli więc dziecko jest starsze, to warto je zapytać, jaki dywan chciałoby mieć w swoim pokoju. Być może okaże się, że będzie to model nawiązujący do ulubionej bajki lub bohatera, o czym rodzice nie mieliby pojęcia.

Dywany dla dzieci w różnym wieku

Aktualnie można wybierać w kategorii dywan dla dzieci mnóstwo modeli wykładzin dywanowych, przeznaczonych zarówno dla młodszych, jak i dla starszych pociech. Naturalnie, podane powyżej porady mają zastosowanie w obu przedziałach wiekowych. Jednak, są pewne kwestie, jakie domagają się wyjaśnienia. Na przykład, dywany dziecięce młodszego dobiera się najczęściej w harmonii z wystrojem, pastelowe, gładkie, niewielkie. Później, dywany te są coraz większe, ponieważ dziecko przedszkolne bawiąc się sporo czasu spędza na podłodze. Natomiast, dobierając dywan dla uczniów szkolnych i nastolatków możemy już swobodnie kierować się gustem dzieci. Dywan jest bowiem w ich przypadku bardziej elementem dekoracyjnym.

Podane powyżej porady bez wątpienia pomogą rodzicom idealnie dobrać dywan, jaki ma się znaleźć w pokoju ich pociechy. I będzie to wybór idealny.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj